افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف از بهمن‌ ۱۴۰۰

وزیر نیرو از افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف خانگی از ابتدای بهمن ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما؛ آقای علی‌اکبر محرابیان با اشاره به اینکه بخش کوچکی از مشترکین خانگی جزو مشترکین پرمصرف هستند افزود: بخش عمده‌ای از مشترکین خانگی الگوی مصرف را رعایت می‌کنند بنابراین مشمول افزایش تعرفه برق نخواهند شد.

وی با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح که شب گذشته به تصویب هیئت‌وزیران رسیده کاهش مصرف برق در کشور است گفت: الگوی مصرف برای ایام غیر گرم ۲۰۰ کیلووات ساعت برای هر دوره و در فصول سرد ۳۰۰ کیلووات ساعت در استان‌های غیرگرمسیری است که استفاده بیشتر از این الگو شامل افزایش قیمت‌ها خواهد شد الگوی مصرف در استان‌های گرمسیری تا ۳۰۰۰ کیلووات ساعت نیز تعیین شده است.

افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف

محرابیان با بیان اینکه قیمت‌ها بر اساس خرید تضمینی برق که ۴۰۰ تومان است محاسبه خواهد شد ادامه داد: در زمستان الگوی مصرف برای استان‌های غیرگرمسیری ۲۰۰ کیلووات ساعت است، اگر مشترکی ۱۰۰ کیلووات ساعت بیشتر استفاده کند تا ۱.۵ برابر یعنی ۶۰۰ تومان، دو برابر الگوی مصرف کیلوواتی ۱۰۰۰ تومان و سه برابر الگوی مصرف با قیمت هر کیلووات ساعت ۱۴۰۰ تومان محاسبه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مشترکین پرمصرف باید تشویق شوند که میزان مصرف خود را به میزان الگوی مصرف کاهش دهند و البته صرفه‌جویی یک وظیفه ملی گفت: مشترکینی که خیلی پرمصرف هستند از یارانه بیشتری هم استفاده می‌کنند که این روند باید تغییر پیدا کند، زیرا برخی از این افراد یا مصارف خیلی بالایی دارند و یا به روش‌های غیرقانونی استخراج رمز ارز انجام می‌دهند که این‌ها باید رعایت حقوق عامه را داشته باشند.

افزایش تعرفه برق

وزیر نیرو ادامه داد: مشترکین درکی از میزان الگو ندارند و باید این مصارف به‌صورت دقیق تشریح شود، ما برای توضیح این موضوع برنامه داریم، زیرا ۲۰۰ کیلووات برای استفاده از همه وسایل برقی کافی است.

وی در رابطه با مشترکین کم‌مصرف و خوش مصرف که صرفه‌جویی می‌کنند گفت: اگر مشترکین کمتر از الگوی مصرف برق مصرف کنند تشویق خواهند شد، همچنین مشترکین از طریق سامانه می‌توانند پله مصرف خود را مشخص کرده و بر اساس آن تشویق شوند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *