آیا همچنان تردد موتورهای سنگین در سطح شهرها ممنوع است؟

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ دلیل ممنوعیت تردد موتورهای سنگین در سطح معابر را تشریح کرد.

به گزارش خریدشارژ به نقل از ایسنا، سردار محمدحسین حمیدی در همایش موتورسواران سنگین که در ستاد پلیس راهور تهران بزرگ برگزار شد، گفت: با توجه به شرایطی که موتورهای سنگین دارند می‌توان از آن‌ها درست، به‌جا و با ساماندهی و نظم استفاده کرد؛ اما هم‌اکنون راکبین این موتورها بیشتر از معایب آن استفاده می‌کنند و به همین دلیل نیز به خود و دیگر کاربران ترافیک، آسیب می‌زنند.

وی به ممنوعیت تردد موتورهای سنگین در معابر اشاره و تصریح کرد: هیچ مجوزی برای تردد معتبر نیست مگر پلاک وسیله نقلیه. در همین راستا نیز تردد این موتورسیکلت‌ها در سطح شهرها و جاده‌ها و معابر ممنوع است و تا زمانی هم که قانون اصلاح نشده قانون قبلی سر جای خود بوده و لازم‌الاجراست.

چرا تردد موتورهای سنگین غیرقانونی است؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد: انتظار شهروندان و جامعه از پلیس تأمین نظم و آرامش است و نمی‌توانیم اجازه تردد و تخلفات متعدد را به موتورهای سنگین سطح معابر بدهیم. اینکه عده‌ای بخواهند در سطح راه‌ها و معابر شهری به‌صورت فردی یا گروهی اقدام به تردد با موتور سنگین کنند و نظم ترافیکی را برهم زده و موجب وحشت دیگران شوند، برای ما به‌عنوان پلیس قابل‌قبول نیست.

حمیدی با اشاره به انجام حرکات نمایشی از سوی برخی از موتورهای سنگین گفت: برخی از این موتورسیکلت‌سواران با انجام حرکات نمایشی مانند تک‌چرخ و … ایمنی ترافیک را به خطر می‌اندازند و متأسفانه این موارد را در فضای مجازی هم به اشتراک می‌گذارند. چنین اقداماتی به‌هیچ‌عنوان نباید در معابر شهری انجام شود.

وی توقیف موتورسیکلت‌های سنگین را تأکید قانون و خواست شهروندان دانست و گفت: اگر به وظیفه قانونی خود در مورد توقیف و برخورد با ناهنجاری‌های موتورسیکلت‌های سنگین عمل می‌کنیم، این خواست و درخواست و مطالبه گری مردم است و شهروندان این موضوع را از پلیس راهور تقاضا می‌کنند و چنانچه تاکنون نیز در این خصوص کوتاهی و مماشات شده، اشتباه کرده‌ایم.

ممنوعیت تردد موتورهای سنگین

حمیدی اضافه کرد: در حال حاضر با این تعداد معدود موتورسیکلت که بعضاً در شهر تردد می‌کنند و باعث ایجاد ناهنجاری می‌شوند، وضعیت ما این است، چه برسد به آن موقع که این وسیله پلاک شود و به تعداد زیاد در شهر تردد کنند و هیچ مدیر و مسئولی به خاطر همه این موارد، به خود اجازه نمی‌دهد که به این دسته و قشر مجوز تردد بدهد و ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم چون وظیفه ذاتی ماست و جامعه این را از ما می‌خواهد.

وی افزود: جان، مال، سلامت و امنیت مردم برای ما مهم است و اگر کسی بخواهد این موارد را برهم بزند پلیس با آن برخورد خواهد کرد. در همین راستا نیز پلیس موتورسیکلت‌های سنگین فاقد پلاک را توقیف می‌کند و اگر هم زمانی قرار باشد که این موتورها شماره‌گذاری شوند در صورت تخلف بازهم نسبت به توقیف آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

حمیدی با بیان اینکه پلیس راهور تهران بزرگ از سال گذشته به‌صورت جدی برخورد با تردد موتورسیکلت‌های سنگین در تهران را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: مراجع قضایی نیز به دلیل اهمیت موضوع از این اقدام حمایت کردند و احکام ویژه‌ای برای موتورسیکلت‌سوارانی که واقعاً نظم شهر و ایمنی سایرین را به خطر انداختند صادر شده است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ پیست‌های موتورسواری را محل حضور راکبان موتورسیکلت اعلام کرد و گفت: این موتورسیکلت‌سواران اگر مهارت و هیجانی دارند، جای آن در پیست است نه اینکه در معابر چنین اقداماتی را انجام دهند.

حمیدی با اشاره به ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فاقد پلاک در تهران گفت: اصل موضوع بر این است که وسیله نقلیه فاقد پلاک مجوز تردد در سطح جاده‌ها و شهرها را ندارد و پلیس راهور تهران بزرگ نیز مبتنی بر همین اصل که قانون بر آن تأکید دارد، به دارندگان این نوع موتورسیکلت‌ها اجازه تردد نمی‌دهد.

شرایط تردد موتورهای سنگین

وی همچنین در حاشیه این دیدار درباره احتمال صدور مجوز تردد به موتورهای سنگین گفت: برای ساماندهی موتورسیکلت‌های سنگین پلیس اقداماتی را در حوزه‌هایی مربوط به خود انجام داده است، اما حل این موضوع کار فردی یا مرتبط با یک سازمان نیست و باید یک اقدام جمعی صورت بگیرد. صدور مجوز ترددها فقط در اختیار پلیس نبوده و سازمان‌های مختلف در حوزه قوانین و مقررات وظایفی را دارند و ما هم نقطه نظرات کارشناسی خود را در این خصوص ارائه خواهیم کرد؛ اما درنهایت باید توجه داشته باشیم که پلیس مجری قانون است و ما قانون را اجرا خواهیم کرد.

حمیدی اضافه کرد: همچنین ما همواره با تخلفات راهنمایی و رانندگی برخورد خواهیم کرد و همان‌طور که هر وسیله نقلیه‌ای تخلف کند با آن برخورد می‌شود و با تخلفات موتورهای سنگین نیز برخورد خواهد شد.مطالب مرتبطدیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *