جدول انتشار خاموشی برای تابستان در کار نیست

در آستانه فصل گرما، سخنگوی صنعت برق با ابراز امیدواری که تابستان امسال را بدون خاموشی پشت سر خواهیم گذاشت از عدم انتشار جدول خاموشی‌های ناشی از کمبود برق خبر داد.

جدول انتشار خاموشی برای تابستان

مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به مطالب منتشرشده در برخی رسانه‌ها به نقل از معاون هماهنگی توزیع، در خصوص احتمال خاموشی در تابستان گفت: «انشاالله بدون خاموشی تابستان را پشت سر خواهیم گذاشت و انتشار جدول خاموشی‌های ناشی از کمبود تولید در دستور کار صنعت برق قرار ندارد.»

این اظهارنظر مشهدی در حالی است که سال گذشته دلیل قطعی مکرر برق و خاموشی‌های بلندمدت؛ مصرف برق ماینرها عنوان شده بود. هرچند تا امروز فعالیت قانونی ماینرها همچنان ممنوع است. صنعت ماینینگ کشور در روزهای زمستان هم فعالیت خود را ادامه نداد و همچنان دلیل و توضیحی درباره این توقف بلندمدت از طرف نهادهای مسئول عنوان نشده است.

جدول انتشار خاموشی برای تابستان

اما اشاره سخنگوی صنعت برق به در کار نبودن جدول خاموشی در تابستان ۱۴۰۱، دلیل محکمی برای امیدواری نسبت به عدم قطعی برق نیست.

سال گذشته باوجود انتشار جدول خاموشی، ساعات قطعی برق بر اساس جدول نبود و شهروندان گاهی بیش از سه بار قطعی ۲ تا ۳ ساعته برق در طول روز را تجربه کردند. حتی امتحانات آنلاین دانشجویان و دانش‌آموزان هم با چالش روبرو شد.

وزارت نیرو: برنامه‌های عملیاتی برای مدیریت اوج بار تدوین‌شده

بااین‌وجود اما رجبی مشهدی در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده برای مدیریت اوج بار امسال گفت: «با بهره‌گیری از تجارب تابستان و زمستان سال ۱۴۰۰، یک‌صد برنامه عملیاتی برای مدیریت اوج بار تابستان امسال تدوین‌شده است.»

از سویی دیگر او با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰، تقاضای مصرف برق رشدی حدود ۸ درصد را تجربه کرد، گفت: «وزارت نیرو ۱۰۰ برنامه عملیاتی را برای عبور موفق از تابستان ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی کرده که از ابتدای دولت سیزدهم نیز در حال پیگیری است.»

رجبی مشهدی همچنین گفت: «با تمهیدات اندیشیده شده و تعامل خوب با وزارت صنایع، برای مدیریت بار اوج مصرف در تابستان امسال کاملاً آماده‌ایم و با پشتوانه برنامه‌های تدوین‌شده ناترازی‌های تولید و مصرف جبران خواهد شد و انتشار جدول خاموشی‌ها در دستور کار نیست.»

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در بخش دیگری از توضیحات خود گفت: «باوجود همه مشکلات، گام‌های بلندی برای افزایش ظرفیت تولید برداشته شده است که باوجود مسیر دشوار، چشم‌انداز روشنی را فراهم می‌کند.»

وزارت نیرو قصد توسعه زیرساخت را دارد

به گفته رجبی مشهدی، وزارت نیرو علاوه بر توجه به توسعه تولید، افزایش توسعه زیرساخت‌های شبکه را هم در دستور کار خود دارد که می‌تواند پتانسیل خوبی برای شبکه برق ایجاد و پایداری شبکه را افزایش دهد.

البته به این نکته هم باید توجه کرد که سال گذشته فعالان صنعت ماینینگ در راستای توسعه زیرساخت‌های صنعت برق وزارت نیرو را به همکاری دعوت کردند. آن‌ها همچنین اعلام کرده بودند در صورت همکاری دوجانبه وزارت نیرو با این صنعت امکان ارتقا نیروگاه‌ها و شبکه‌های برق و همچنین تأمین برق را هم دارند که درنهایت نتیجه این پیشنهاد روشن نشد.

بااین‌وجود سخنگوی صنعت برق در تازه‌ترین اظهارنظر خود درباره تأمین برق کشور اعلام کرد: «در حال حاضر هیچ خاموشی در کشور ناشی از کمبود تولید و یا محدودیت انتقال برق نداریم و چنانچه خاموشی گزارش شده باشد ناشی از حوادث بر روی شبکه‌های برق است که اجتناب‌ناپذیر است.»

به گفته رجبی مشهدی با توسعه و ارتقا نیروگاه‌ها و شبکه‌های برق و همچنین مدیریت مصرف به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده است تا در تابستان کمترین میزان محدودیت را داشته باشیم.

در انتظار روشنایی پایدار

سال گذشته قطعی مکرر برق فقط مصرف‌کننده خانگی را دچار بحران نکرد. شرکت‌های خصوصی و دولتی، بیمارستان‌ها و حتی کسب‌وکارهای اینترنتی به‌واسطه این قطعی مکرر دچار آسیب‌های قابل‌توجهی شدند.

این روند درنهایت تا جایی پیش رفت که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد یکی از بدیهی‌ترین وظایف و مسئولیت‌های ذاتی دولت‌ها در قبال عوارض و مالیات‌های متعددی که از کلیه فعالان اقتصادی و آحاد مردم دریافت می‌کنند تأمین بستر مناسب و زیرساخت‌های حیاتی برای آن‌ها است.

حالا باید دید در سال جاری و باوجود واکنش سخنگوی صنعت برق قرار بر این است که مالیات‌های شهروندان به نتیجه مطلوب برسد یا باز هم شاهد آسیب جدی به ارکان مختلف زندگی خواهیم بود که به‌طورجدی وابسته به برق است. از سلامت تا کسب‌وکار و حمل‌ونقلی که سال گذشته به دلیل قطعی برق اتوبان‌ها و حتی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی با چالش روبرو شد.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *