آیا خرید سکه از طلافروشی تخلف محسوب می‌شود؟

خرید سکه از طلافروشی: دبیر اتحادیه طلا گفت: طلافروشان در واحدهای صنفی خود نمی‌توانند سکه بفروشند و این اقدام قانونی نیست. رسته سکه فروشان و طلافروشان متفاوت است. طبق قانون سکه فروشان حق فروش طلا را ندارند و در مقابل طلافروشان هم نباید سکه بفروشند.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد برخی از فروشندگان سکه از ارائه فاکتور فروش خودداری می‌کنند. برخی‌ دیگر هم به مشتریان سکه‌هایی می‌فروشند که کارت آن‌ها با نام مغازه سنخیت ندارد.

هرچند در ماه‌های گذشته فروش سکه‌های تقلبی در بازار خبرساز شده بود و فعالان بازار نسبت به خریدوفروش سکه هشدار داده بودند اما برخی فروشندگان همچنان طبق قانون عمل نمی‌کنند.

خرید سکه از طلافروشی

فروش سکه بدون صدور فاکتور خلاف قانون است. دبیر اتحادیه طلای تهران در این مورد گفت: فروشندگانی که بابت فروش سکه فاکتور صادر نمی‌کنند، متخلف هستند. البته در سال‎های گذشته هم برخی طلافروشان بابت فروش طلاهای زیر یک گرم فاکتور صادر نمی‌کردند. این در حالی است که طبق قانون اتاق اصناف عدم صدور فاکتور خلاف قانون است.

نادر بذرافشان به تجارت‌نیوز توضیح داد: ازاین‌پس فروشندگان برای فروش اقلام بیش از ۱۰ هزار تومان خود باید فاکتور صادر کنند. هدف از صدور فاکتور هم این است که فروشندگان جزئیات فروش کالای خود را در فاکتور قید کنند تا در آینده منجر به چالش جدید برای خریدار یا فروشنده نشود.

از طلافروشی‌ها سکه نخرید!

او ادامه داد: مردم برای خرید سکه حتماً باید به واحدهای صنفی فروش سکه که دارای مجوز از اتحادیه طلا هستند، مراجعه کنند. این در حالی است که برخی مردم سکه را از طلافروشی‌ها می‌خرند.

دبیر اتحادیه طلا گفت: طلافروشان در واحدهای صنفی خود نمی‌توانند سکه بفروشند و این اقدام قانونی نیست. رسته سکه فروشان و طلافروشان متفاوت است. طبق قانون سکه فروشان حق فروش طلا را ندارند و در مقابل طلافروشان هم نباید سکه بفروشند.

آیا خرید سکه از صرافی‌ و طلافروشی مشمول مالیات می‌شود یا خیر؟

بذرافشان به مردم توصیه کرد: سکه را از واحدهای صنفی دارای پروانه کسب از اتحادیه صنف طلا بخرید. همچنین به نشان هولوگرام روی سکه نیز دقت کنید.

بر اساس این گزارش تقلب در فروش طلا زیاد شده است. پیش‌تر، تاج‌داران رئیس اتحادیه طلای بابل گفته بود: فضای عجیبی در بازار طلا ایجاد شده است. متأسفانه برخی طلافروشی‌ها مصنوعات طلا با عیار ۱۳ را به جای طلاهای ۱۸ عیار با ترفند طلای کم اجرت به مردم می‌فروشند!
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *