احتمال تغییر نحوه اجرای طرح ترافیک تهران برای ۱۴۰۱

احتمال تغییر نحوه اجرای طرح ترافیک تهران برای ۱۴۰۱

ترافیک یکی از معضلات اصلی کلان‌شهر تهران است و تعداد زیادی از شهروندان به‌صورت روزانه گرفتار این موضوع می‌شوند؛ اما در این میان به‌هم‌تنیدگی کمبود حمل‌ونقل عمومی و افزایش میل افراد به استفاده از خودروی شخصی به دلیل شیوع کرونا سبب شده که ترافیک تهران به کلاف سردرگم تبدیل شود.

طرح ترافیک تهران

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی که از سوی شهرداری تهران انجام شده باز هم مردم تهران حل مسئله ترافیک و در پی آن آلودگی هوا را دو دغدغه و مطالبه خود از مدیریت شهری اعلام کردند، دغدغه‌ای که حل آن تنها به دست مدیران شهری نیست؛ اما همه از آن‌ها می‌خواهند که کاری برای ترافیک کنند.

ترافیک تهران این روزها دیگر مخصوص یک ساعت خاص در هنگام پیک صبح و عصر نیست؛ بلکه در هر ساعت از روز می‌توان این پدیده را حس کرد. در این میان همواره اجرای طرح ترافیک تهران به‌عنوان یکی از راهکارهای مقابله با ترافیک استفاده می‌شد؛ اما با شیوع کرونا و اجرای نیمه تعطیلی طرح ترافیک، شهروندان برای در امان ماندن از این ویروس منحوس در حمل‌ونقل عمومی به سمت خودروهای شخصی‌شان متمایل شدند که نتیجه آن تشدید ترافیک در پایتخت شد و نشان داد طرح ترافیک فعلی کارایی لازم را ندارد و به همین دلیل رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران با اشاره به عدم کارایی طرح ترافیک فعلی بر لزوم بازنگری این طرح برای بهبود وضعیت ترافیک تأکید می‌کند.

جعفر تشکری هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام شرایط تغییر در طرح ترافیک تهران می‌گوید: دقت داشته باشید که برای تعیین محدوده طرح ترافیک، ورود خودروهای مجاز، نوع خودروها و تعداد ورود بایستی در شورای ترافیک تهران تصمیم‌گیری شود؛ اما در شورای شهر ساختار و مدل مدیریت محدوده طرح ترافیک بررسی می‌شود که البته در این زمینه دیدگاه همه اعضای شورای شهر احصا و به شورای ترافیک تهران انتقال داده می‌شود.

شورای شهر تهران به دنبال تغییر در مدل اجرای طرح ترافیک تهران

وی با بیان این‌که ما به دنبال آن هستیم که مدل اجرای طرح تغییر کند، ادامه می‌دهد: مدل اجرای طرح باید مبتنی بر هوشمند سازی، تقویت عدالت محوری و همین‌طور با توجه به موضوعات زیست‌محیطی باشد که ما در شورای شهر به این مسائل توجه می‌کنیم؛ اما در مورد محدوده، ساعت اجرای طرح، تعداد و نوع خودرو باید شورای ترافیک تصمیم‌گیری کند.

دلایل تغییر نحوه اجرای طرح ترافیک تهران

تشکری هاشمی در پاسخ به این سؤال که چرا به دنبال تغییر در شیوه اجرای طرح ترافیک تهران هستید؟ می‌افزاید: شاهد بی‌نظمی در محدوده طرح ترافیک هستیم و ورودهای غیرمجاز افزایش یافته و همان‌طور که می‌بینید موضوع آلودگی هوا در این طرح یا دیده نشده و یا کم اثر بوده است و ازجمله مسائلی که ما را وادار به تغییر در نحوه مدیریت محدوده طرح ترافیک می‌کند؛ این‌گونه مسائل اس.

به‌گونه‌ای که به یاد دارید ما طرحی به نام ال ای زد یا محدوده هوای پاک داشتیم که قرار بود در چارچوب طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد به موضوع خودروهای آلوده‌کننده هوا توجه کند و در آن طرح مسائل زیست‌محیطی مدنظر قرار داشت؛ اما متأسفانه در طرح ترافیک فعلی به‌طور محسوسی موضوعات زیست‌محیطی کم‌رنگ و کم اثر شده است.

طرح ترافیک تهران برای ۱۴۰۱
طرح ترافیک تهران برای ۱۴۰۱

جزئیات طرح جدید ترافیک تهران

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که آیا در بازنگری طرح ترافیک تهران به دنبال مدل جدید هستید یا رفع نواقص مدل‌های قبلی؟ می‌گوید: هر چیزی که موجب بهبود اوضاع شود ما از آن استقبال می‌کنیم؛ ولی در طرح مدیریت محدوده ترافیک به مسائل زیست‌محیطی، روانی ترافیک و هوشمندتر شدن مدیریت محدوده توجه می‌کنیم.

وی می‌افزاید: ما به دنبال آن نیستیم که بگوییم یک طرح قبلاً داشتیم و باید به آن برگردیم. یا الزاماً همه آن چیزی که در حال حاضر وجود دارد را تغییر دهیم. بلکه در این نگاه ما به دنبال آن هستیم که انضباط بیشتری در معابر شهر حاکم شود و این از الزامات بازنگری طرح ترافیک است.

عضو شورای شهر تهران در مورد این‌که چه زمانی طرح ترافیک تهران جدید اجرایی می‌شود؟ می‌گوید: طبق رویه گذشته شهرداری تهران باید لایحه پیشنهادی خود را قبل از پایان سال به شورا بیاورد و اگر طرحی که می‌آورند نقطه نظرات شورا نیز در آن لحاظ شده باشد حتماً از آن حمایت می‌کنیم اما اگر نقطه نظرات ما در آن نباشد طبیعی است که اصلاحات لازم را در شورای شهر انجام می‌دهیم تا وضعیت ترافیک تهران بهبود یابد.

تشکری هاشمی در مورد نحوه قیمت‌گذاری نیز ادامه می‌دهد: نگاهمان در قیمت‌گذاری طرح ترافیک این‌گونه است که جذابیتی برای ورود افراد به محدوده ایجاد نکند و کسانی که عارضه‌ای را به شهر تحمیل می‌کنند بخشی از هزینه‌ها را پرداخت کنند؛ اما در نرخ‌گذاری حتماً به عدالت اجتماعی توجه می‌شود.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران در مورد درآمدهای حاصله از طرح ترافیک نیز می‌افزاید: ملاحظات برنامه‌ای در شورای شهر داریم که همه درآمد حاصل از طرح ترافیک صرف نوسازی ناوگان شود؛ اما در نرخ‌گذاری حتماً به عدالت اجتماعی توجه خواهیم کرد.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *