نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

در این مطلب به توضیح نحوه ثبت‌نام و خرید خط تلفن ثابت می‌پردازیم.

با وجود پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در سال‌های اخیر، تلفن ثابت همچنان یکی از درگاه‌های اصلی ارتباطی در دنیای امروز محسوب می‌شود. علاوه بر قابلیت تماس صوتی، امکان اتصال به اینترنت از طریق خط تلفن یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این فناوری محسوب می‌شود. اما اگر به تازگی به مکانی نقل مکان کرده‌اید و خط تلفن ندارید و یا قصد خرید خط تلفن دیگری برای منزل یا محل کار خود را دارید در ادامه این مطلب با نحوه ثبت‌نام و خرید خط تلفن ثابت با ما همراه باشید.

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت 1

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

برای ثبت‌نام و خرید خط تلفن ثابت دو روش وجود دارد. در روش اول می‌توانید به صورت حضوری به دفاتر خدمات ارتباطی (پیشخوان دولت)مراجعه کنید و ثبت‌نام خود را انجام دهید. همچنین می‌توانید از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی سایت مخابرات ایران به آدرس www.tci.ir جهت ثبت‌نام اقدام نمائید.

شرایط قانونی متقاضی تلفن ثابت

 • سن متقاضی در زمان درخواست تلفن می بایست ۱۸ سال تمام باشد. در صورت ارائه گواهی حکم رشد از دادگاه ، درخواست تلفن قبل از ۱۸ سالگی نیز بلامانع است.
 • درخواست تلفن برای اشخاص صغیر، مجنون و سفیه توسط قائم مقام قانونی آنان (ولی یا قیم ) امکان پذیر است.
 • درخواست تلفن توسط وکیل با وکالتنامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی یا سایر مراجع ذیصلاح که مفاد آن ناظر به انجام امور موکل باشد (وکالت کاری ) بلامانع است.
 • اتباع و مهاجرین خارجی در صورت دارا بودن کارت هویت صادره از استانداری محل سکونت و پروانه اقامت که از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی صادر شده و اعتبار آن به اتمام نرسیده باشد، می توانند تقاضای تلفن نمایند.
 • تقاضای تلفن به صورت مشاع ممنوع و پذیرفته نخواهد بود.

مدارک لازم جهت ارائه به کارشناس نصب هنگام دایر نمودن تلفن

اشخاص حقیقی

 • اصل و کپی کارت ملی

اشخاص حقوقی

 • اصل نامه‌ی معرفی‌نامه‌ی شرکت
 • آگهی ثبت شرکت
 • آخرین تغییرات اساسنامه‌ی شرکت

اتباع خارجی

 • اصل و کپی گذرنامه
 • پروانه کار
 • مجوز اقامت

شرایط واگذاری تلفن ثابت

 • تقاضای تلفن به هر تعداد و برای یک یا چند واحد بلامانع است اما نصب و دائری بیش از یک شماره تلفن در یک واحد مسکونی یا تجاری بر اساس نیاز و موافقت شرکت مخابرات و وجود امکانات فنی امکان‌پذیر خواهد بود.
 • در صورتیکه نشانی محل نصب متقاضی خارج از مرز تلفنی قرار گرفته باشد ، نصب و برقراری تلفن آن در صورت وجود امکانات فنی و پس از پرداخت هزینه‌های مربوط به خارج از مرز (برابر تعرفه مصوب) میسر خواهد بود.
 • به درخواست‌هایی که مفاد مراتب فوق الاشاره در آن لحاظ نشود و یا انجام تقاضا به علت عدم امکان فنی میسر نباشد ترتیب اثر داده نخواهد شد و در این موارد هیچگونه حقی برای متقاضی متصور نخواهد بود.

نحوه ثبت‌نام و خرید خط تلفن ثابت به صورت اینترنتی

برای ثبت‌نام و خرید خط تلفن ثابت از روش اینترنتی ،ابتدا باید به آدرس اینترنتی سایت مخابرات ایران به آدرس www.tci.ir مراجعه کرده و از بخش تلفن ثابت در نوار بالای سایت، گزینه ثبت‌نام تلفن ثابت را انتخاب کنید.

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

پس از کلیک بر روی گزینه خرید خط تلفن صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که شرایط ثبت‌نام و هزینه خرید خط تلفن ثابت در آن نوشته شده است. پس از مطالعه قوانین و شرایط تیک کنار گزینه «شرایط ثبت نام مورد تائید است» را بزنید و به مرحله بعد بروید.

در این مرحله باید اطلاعات کاربری خود را وارد کنید و در صورتیکه قبلا حساب کاربری نساخته‌اید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

در مرحله بعد باید اطلاعات اولیه خود شامل شهر و استان، کاربری محل مورد نظر و کد پستی را وارد کنید. در مرحله بعد نیز اطلاعات نوع مالکیت، از جمله مالکیت حقیقی یا حقوقی را تعیین کنید.

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

پس از وارد کردن نوع مالکیت، اطلاعات شخصی خود را مطابق با اطلاعات مندرج در کارت ملی وارد کنید.

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی در صورتی که به درستی این اطلاعات را وارد کرده باشید، احراز هویت شما با موفقیت صورت گرفته و وارد مرحله بعد می‌شوید. در این مرحله باید اطلاعاتی مانند شماره تلفن و نشانی خود را وارد کنید.

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

همچنین توجه داشته باشید که سیستم جهت تشخیض منطقه مخابراتی شما نیاز به یک تلفن فعال در آن محل دارد، در فیلد تلفن فعال در محل، شماره تلفنی که در حال حاضر در آن محل در حال کار کردن است را وارد کنید، مانند تلفن همسایگان یا …

نحوه ثبت نام و خرید خط تلفن ثابت

پس از ثبت این اطلاعات، در مرحله بعد اطلاعات کلی شما برای بازبینی و تایید به شما نمایش داده می‌شوند که در صورت تایید، در صفحه‌ی بعدی متن قرارداد و شرایط ثبت‌نام به شما نشان داده می‌شود. پس از خواندن متن قرارداد، در صورت تایید، تیک گزینه‌ی «قرارداد مورد تائید است» را زده و بر روی دکمه‌ی بعدی در پایین صفحه کلیک کنید. در این مرحله درخواست شما ثبت‌می‌شود و کد پیگیری برای شما نمایش داده می‌شود.

پس از ۷۲ ساعت می‌توانید به سایت مراجعه کرده و وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *