همه‌چیز درباره کارت اعتباری در ایران

کارت اعتباری برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ مورد استفاده قرار گرفت. کارت‌های اعتباری در ایران جایی ندارند و زیاد از آن‌ها استفاده نمی‌شود، اما حتما از استفاده Credit Card در دیگر کشورها خبر دارید. کارت اعتباری چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید.

کارت اعتباری چیست؟

کارت اعتباری

این کارت‌ها اولین بار در آمریکا و توسط شرکت داینرز به وجود آمدند. این شرکت با چند رستوران قراردادی بست که طی آن مشتریان می‌توانستند از سرویس رستوران به صورت رایگان استفاده کنند و بدهی خود را تا پایان ماه به شرکت بپردازند. کردیت کارت در واقع یک کارت پرداخت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد از یک سری کالا و خدمات، بدون پرداخت پول استفاده کند و بهای آن را بعدا به صورت قسطی یا یک‌جا به شرکت طرف قرارداد (معمولا بانک) بپردازد.

انواع کارت اعتباری و تفاوت آن‌ها

کارت‌های اعتباری به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

Credit Card

کردیت کارت یک حد اعتبار دارد. مشتری با داشتن این کارت می‌تواند بدون داشتن موجودی و تا سقف اعتبار کارتش خرید کند و بعدا بدهی خود را به بانک بپردازد.

Debit Card

با داشتن کارت اعتباری شما فقط می‌توانید به اندازه موجودی حساب خود خرید کنید؛ هزینه خرید شما مستقیما از حساب جاری‌تان برداشت خواهد شد.

ممکن است دارنده دبیت کارت نیاز به اعتباری بیشتر از موجودی حساب خود داشته باشد؛ در این صورت هرگاه شخصی پولی بیشتر از موجودی خود برداشت کند، بانک مبلغ اضافی را پرداخت می‌کند و صاحب حساب موظف است مانده حساب و هرگونه هزینه یا بهره را که برای استفاده از اضافه برداشت اعمال می‌شود، بازپرداخت کند.

Prepaid card

با استفاده از کارت‌های ازپیش‌پرداخت‌شده، هزینه خرید، مثل دبیت کارت، از موجودی حسابتان کم می‌شود، اما تفاوت آن با دبیت کارت در این است که به یک حساب بانکی متصل نیستند. در واقع شما از قبل به میزان دلخواه، اعتبار خریداری می‌کنید و بعدا از آن استفاده می‌کنید. کارت‌های پیش‌پرداخت خود بر دو نوعند:

کارت هدیه
  • کارت هدیه یا Gift Card: کارت هدیه یک‌بار شارژ می‌شود و با تمام شدن اعتبار آن، بی‌استفاده می‌شود.
  • کارت قابل شارژ یا reloadable card: تفاوت کارت قابل شارژ با کارت هدیه غیرقابل شارژ در اسمش پیداست. Reloadable card قابل شارژ و استفاده مجدد است.

مزایای کارت‌های اعتباری

  • استفاده بیشتر از مبلغ موجود در حساب با کردیت کارت یا برخی از دبیت کارت‌ها
  • افزایش اعتبار نزد بانک و استفاده از آن در مواقع ضروری
  • استفاده از کارت هدیه به ایجاد حساب نیازی ندارد.
  • خرید از انواع فروشگاه‌ها با داشتن رمز دوم یا پویا
  • با داشتن کارت اعتباری بین‌المللی به راحتی می‌توانید پرداخت‌های خارجی را انجام دهید.

ارائه‌دهندگان کارت اعتباری در ایران

ارائه‌دهندگان کارت‌های اعتباری بر اساس نوع کارت:

کردیت کارت

بانک‌های خصوصی در ارائه کردیت کارت در ایران پیشگام بوده اند. برخی از بانک‌ها مثل بانک ملت، بانک آینده و بانک ملی این کارت را ارائه می‌دهند. (برخی از این بانک‌ها دیگر کارت اعتباری جدید صادر نمی‌کنند.) در حال حاضر بانک‌ها برنامه دارند تا به دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری اهدا کنند.

دبیت کارت

مثال این کارت، همان کارت‌های بانکی (کارت‌های عضو شتاب) هستند که تمامی بانک‌ها در ایران ارائه می‌دهند.

کارت هدیه

ارائه کارت هدیه نیز توسط تمامی بانک‌ها در ایران انجام می‌شود.

کارت اعتباری سهام عدالت

سهام عدالت

آن دسته از سهام‌دارانی که روش غیرمستقیم را برای آزادسازی سهام خود انتخاب کرده بودند، هم‌اکنون قادر خواهند بود تا به صورت اینترنتی درخواست الکترونیکی دهند و کارت اعتباری‌شان را دریافت کنند. سهام‌دارانی که نیاز دارند تا مبلغی کمتر از ۶۰ درصد از ارزش سهام خود را دریافت کنند، می‌توانند بدون فروش سهام خود و از طریق اخذ کارت اعتباری سهام عدالت از اعتبار برخوردار شوند. در حقیقت دارایی سهام عدالت پشتوانه صدور کارت اعتباری برای هر فرد خواهد بود.

تمامی سهام‌دارانی که سهام ۵۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی دارند، چه روش مستقیم و چه غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده باشند، اگر در سامانه سجام هم ثبت‌نام کرده باشند، مجاز به اخذ کارت اعتباری سهام عدالت هستند. در حال حاضر می‌توانید این کارت اعتباری را از ۱۰ بانک در کشور دریافت کرده و با استفاده از آن، از ۳ فروشگاه افق‌ کوروش، رفاه و وین‌مارکت خرید کنید.

ویزاکارت و مسترکارت

ویزاکارت

ویزا و مسترکارت شرکت‌های تصفیه و کلر محسوب می‌شوند که به انتقال وجه از یک فرد به فرد دیگر و یا شرکت دیگر کمک می‌نمایند. این شرکت‌ها معمولاً به صورت مستقیم برای افراد کارت صادر نمی‌کنند، بلکه این کار توسط بانک‌ها، اتحادیه‌های اعتباری و حتی فروشندگان عمده انجام می‌شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *