کیفیت هوای شیراز قابل‌قبول است

شاخص کیفیت هوای شیراز، در ٢۴ ساعت گذشته، قابل‌قبول است.

گزارش هوای شیراز

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز فارس، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس اعلام کرد شاخص کیفیت هوای کلان‌شهر شیراز در ٢۴ ساعت گذشته عدد ۵۶ (وضعیت شاخص: قابل‌قبول) و در ساعت ٨ صبح امروز عدد ۶۲ (وضعیت شاخص: قابل‌قبول) است.

کیفیت هوای شیراز

شاخص کیفیت هوا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌کند:

پاک: میزان AQI در این حالت بین ۰ و ۵۰ بوده که کیفیت هوا رضایت‌بخش است و آلودگی هوا بی‌خطر یا کم‌خطر است.

قابل‌قبول: میزان AQI در این حالت بین ۵۱ تا ۱۰۰ بوده و کیفیت هوا قابل‌قبول است و بعضی از آلاینده‌ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد به‌عنوان‌مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند امکان دارد علائم تنفسی از خود بروز دهند. شاخص کیفیت هوا در حال حاضر برای هوای شیراز عدد ۶۲ است و این به آن معناست که کیفیت هوای شیراز قابل قبول است.

ناسالم برای گروه‌های حساس: میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است و بعضی از افراد گروه‌های حساس امکان دارد اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند.

برای مثال افرادی که دارای بیماری ریوی هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را مواجهه با ازن را متحمل می‌شوند، اما افرادی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را در مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند که وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

ناسالم: هر فردی امکان دارد اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند که اعضای گروه‌های حساس بیش از سایر افراد اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند.

خیلی ناسالم: در این حالت AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد که هشداری برای سلامتی و ممکن است هر فرد اثرات جدی‌تری را بر سلامت خود تجربه کند.

خطرناک: AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر بوده و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است، زیرا در این وضعیت احتمال دارد همه افراد جامعه تحت تأثیر قرار گیرند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *