ماجرای پیامک پلیس چیست؟

ماجرای پیامک پلیس چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای پایانی اسفند سال ۱۴۰۰ دو پیامک از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی برای رانندگان و مالکان خودروهای سواری ارسال شد. یکی از این دو پیامک پلیس، پیامک تشویقی بود و دیگری پیامک هشدار.

جزئیات پیامک پلیس

پیامک هشدار برای آن دسته از رانندگانی ارسال شد که در طول یک سال گذشته دستکم مرتکب یک تخلف حادثه‌ساز شدند. موضوعی که مسئولان پلیس راهور اعلام کردند که این پیامک به معنای توقیف خودرو نبوده و صرفاً برای هشدار به رانندگان در آستانه سفرهای نوروزی است.

ماجرای پیامک های ترسناک پلیس راهور چیست؟ - بررسی های رسانه ای تحریریه

دومین پیامک پلیس اما محتوایش این بود:‌«راننده گرامی در راستای سیاست‌های تشویقی پلیس راهور، اگر از ۲۶ اسفند سال جاری تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ در ترددهای نوروزی خود بدون تخلف و تصادف رانندگی کنید به‌صورت سیستمی در قرعه‌کشی ۶ خودرو (تارا وشاهین) و ۳۰ موتورسیکلت برقی شرکت داده خواهید شد. هدف ما سلامت شما و سرنشین خودروی شماست. پلیس راهور ناجا».

البته برخی این دو پیامک پلیس را جدی نگرفتند و به‌حساب پیامک‌های تبلیغاتی گذاشتند که این روزها ارسالشان مزاحمت‌های زیادی برای مردم ایجاد کرده است؛ اما پلیس راهور اعلام کرد که این پیامک پلیس کاملاً صحیح است و بهتر است رانندگان آن را جدی بگیرند.

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی، جزئیات بیشتری از این طرح تشویقی پلیس ارائه کرده و به برخی از ابهامات رانندگان نیز پاسخ داده است.

جهانی دراین‌باره می‌گوید:‌ آمارها نشان می‌دهد که رعایت قوانین و مقررات رانندگی، سهم زیادی از جلوگیری از وقوع حوادث رانندگی دارد و درواقع رانندگان قانون‌مدار هم خود دچار حادثه کمتری می‌شوند و هم ایمنی ترافیک را برای دیگر رانندگان به خطر نمی‌اندازند. ازاین‌رو پلیس راهور تصمیم گرفت تا در کنار برخورد با متخلفان، طرحی تشویقی برای رانندگان بدون تخلف از زمان اجرای طرح نوروزی تاکنون را هم به اجرا دربیاورد و بر اساس آن تصمیم به اجرای این قرعه‌کشی گرفته شد.

شش دستگاه خودرو و ۳۰ دستگاه موتورسیکلت

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی می‌گوید:‌ در همین راستا و با هدف تلاش برای پیشگیری از تصادفات در کنار اقدامات اجرایی، عملیاتی و میدانی، پیامکی را به همه رانندگان ارسال و اعلام کردیم. حالا اگر در طرح نوروزی یعنی از ۲۶ اسفند تا ۱۶ فروردین هنگام تردد از محورها هیچ تخلف و تصادفی نداشته باشند، از طریق سیستمی آن‌ها را شناسایی می‌کنیم. برای این افراد سه دستگاه تارا، سه دستگاه شاهین و ۳۰ دستگاه موتورسیکلت برقی به‌عنوان جایزه در نظر گرفتیم که از طریق قرعه‌کشی به آنان داده خواهد شد.

جهانی درباره اینکه آیا ممکن است راننده‌ای که هیچ ترددی در ایام نوروز نداشته هم به‌عنوان راننده بدون تخلف در این قرعه‌کشی شرکت داده شود، اظهار می‌کند:‌ اطلاعات خودروها در تردد شمارها ثبت می‌شود و درواقع این‌طور نیست که اگر فردی هیچ ترددی نکند هم از طریق سامانه وارد قرعه‌کشی شود. این قرعه‌کشی در میان آن دسته از افرادی که با خودروی‌شان تردد داشته اما تخلفی نداشته‌اند انجام خواهد شد.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی درباره زمان برگزاری قرعه‌کشی نیز گفت:‌ قرعه‌کشی طی دو نوبت و در دو برنامه زنده تلویزیونی که از دو شبکه انجام می‌شود، به‌طور زنده پخش خواهد شد و در فرآیند آن نیز هیچ‌گونه اقدام دستی وجود نخواهد داشت.

وی درباره اینکه آیا لازم است رانندگان برای شرکت در این قرعه‌کشی در سامانه خاصی ثبت‌نام کنند، می‌گوید: همان‌طور که گفتم فرآیند این قرعه‌کشی از طریق سامانه و به‌طور سیستمی انجام می‌شود. ازاین‌رو هیچ نیازی به ثبت‌نام درجایی وجود ندارد و پلیس راهور اطلاعات رانندگانی که در این بازه زمانی تردد داشته اما تخلف نداشتند را در اختیار دارد.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *