گواهینامه رانندگی کدام کشورها در ایران اعتبار دارد؟

آن دسته از افراد ایرانی مقیم خارج از کشور و شهروندان کشورهای دیگر که گواهینامه رانندگی معتبر خارجی دارند تا ۶ ماه پس از وارد شدن به ایران مجاز به رانندگی با گواهینامه خود هستند.

این دسته از افراد درصورتی‌که پس از سپری شدن مدت ۶ ماه از ورود خود به ایران قصد رانندگی داشته باشند، باید نسبت به تبدیل گواهینامه رانندگی خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

همچنین، بهتر است در نظر داشته باشید که تبدیل گواهینامه رانندگی معتبر صادرشده از کشورهای دیگر که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی آنان برای رانندگی معتبر است، با ارائه ترجمه و مشاهده اصل گواهینامه خارجی، سایر مدارک لازم، احراز سلامت جسمی و روانی درخواست‌کننده صورت می‌گیرد.

گواهینامه رانندگی کشورهایی قابل تبدیل به گواهینامه ایرانی

گفتنی است؛ موارد دیگر تبدیل گواهینامه رانندگی با تأیید وزارت امور خارجه و سفارت کشور صادرکننده گواهینامه صورت می‌پذیرد. همچنین مأموران سیاسی، کنسولی و اعضای سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند برای تبدیل گواهینامه‌های خود مدرک مندرج در ماده ۲۲ این آئین‌نامه را از طریق وزارتخانه‌های خارجه و کشور به راهنمایی و رانندگی ارسال کنند.

ماده ۲۲ آیین‌نامه صدور انواع گواهینامه‌های رانندگی: دارندگان گواهینامه معتبر خارجی اعم از ایرانی و خارجی می‌توانند تا شش ماه پس از ورود در ایران رانندگی کنند و در صورت تمایل به ادامه رانندگی نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام کنند.

طبق گزارش وبسایت پلیس راهور ليست كشورهايی كه گواهينامه آنان قابل‌تبدیل به گواهينامه پايه سوم و يا موتورسیکلت ايرانی است به شرح زیر است:

گواهینامه رانندگی
گواهینامه رانندگی

توضيح: گواهینامه‌های خارجی فقط به گواهينامه پايه سوم و موتورسیکلت قابل‌تبدیل است.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *