در سال جدید کدام ایستگاه‌‌ های مترو در تهران افتتاح می‌شوند؟

مسعود درستی درباره برنامه زمان‌بندی افتتاح ایستگاه‌‌ های مترو تهران در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: ایستگاه‌‌ های مترو ۱۷ شهریور واقع در خط هفت مترو تهران در روزهای پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ افتتاح می‌شود.

افتتاح ایستگاه‌‌ های مترو در ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با بیان اینکه پایانه اکباتان نیز در نیمه دوم اردیبهشت ۱۴۰۱ افتتاح می‌شود، عنوان کرد: همچنین ورودی دوم ایستگاه یادگار امام (ره) نیز با ۲ دستگاه آسانسور و ۴ رشته پله‌برقی تا اوایل اردیبهشت افتتاح و به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

افتتاح ایستگاه‌‌ های مترو در ۱۴۰۱

وی در ادامه تأکید کرد که بیشترین تمرکز شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه در سال ۱۴۰۱ روی رفع نواقص و تکمیل اقدامات باقی‌مانده خطوط ۶ و ۷ مترو تهران است.

درستی با بیان اینکه بهره‌برداری از خط ۶ به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، گفت: بخش مرکزی خط ۶ که به‌عنوان آمار مسافر گیری بهترین بخش این خط محسوب می‌شود، بنابر دلایلی هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.

تلاش برای بهره‌برداری از بخش میانی خط ۶

به گفته مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه؛ اولویت و برنامه‌ریزی اجرایی این شرکت بر اتصال دو بخش شمالی و جنوبی خط ۶ است تا ایستگاه‌‌ های مترو میانی نیز فعال شوند و ارائه سرویس در خط ۶ به شهروندان ارتقاء پیدا کند.

وی در ادامه اضافه کرد: امسال حداقل یکی از ایستگاه‌‌ های مترو در بخش توسعه غربی خط ۴ مترو افتتاح می‌شود، البته در تلاش هستیم که ۲ ایستگاه افتتاح شود.

درستی درباره وضعیت کنونی چهار خط جدید مترو تهران توضیح داد: مقدمات آغاز عملیات اجرایی که شامل تکمیل مطالعات خطوط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ می‌شود به‌سرعت در حال پیشبرد است تا عملیات اجرایی آن به‌سرعت آغاز شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه، اتصال ایستگاه‌‌ های مترو تهران به شهر پرند را یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های سال جاری اعلام کرد و افزود: بخش نهایی این پروژه از ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تا ایستگاه پرند امتداد دارد و حدود ۲۰ کیلومتر مسافت را شامل می‌شود؛ نخستین جلسه اتصال ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) به پرند در ۱۴ فروردین برگزار شد؛ مشکلات منابع مالی رفع شده است و تمامی منابع امسال جذب خواهد شد تا این اتصال در پایان سال به‌صورت کامل رخ دهد.

تأمین ناوگان خط مترو پرند زمان‌بر است

درستی درباره چگونگی تأمین واگن‌های این مسیر، بیان کرد: در حال حاضر موضوع اصلی میان مذاکرات دولت با شهرداری بر سر ساخت خط است. طی سنوات گذشته دولت متعهد به تأمین ۲ هزار دستگاه واگن برای کلان‌شهرهای کشور شده است و قرار است که دولت برای تأمین ناوگان این خط، علاوه بر سهم مشخص تهران مساعدت بیشتری داشته باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: امسال ساخت مسیر ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تا پرند به پایان می‌رسد اما تأمین ناوگان آن زمان‌بر خواهد بود چراکه فرآیند تولید واگن طولانی است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه درباره وضعیت فعلی قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن سهم تهران، بیان کرد: پیش‌پرداخت ۱۵ درصدی که دولت برای این قرارداد داشت، مساعدت بسیار بزرگی بود. تقریباً کارهای بروکراسی آن در حال انجام است و عاملیت آن‌هم تقریباً مشخص شده است.

درستی ضمن اشاره به تشکیل کارگروهی در شهرداری تهران گفت: این کارگروه پیگیری می‌کند تا تصمیمات دولت برای پیش‌پرداخت ۱۵ درصد عملیاتی شود و منجر به آغاز قرارداد تأمین ۲ هزار دستگاه واگن مترو برای کلان‌شهرهای ایران شود. پس از ۱۸ ماه از آغاز قرارداد، نخستین واگن‌ها تحویل ایران می‌شود.

وی پیش‌بینی کرد که با توجه به هماهنگی میان ارکان دولت و شهرداری تهران تا پایان نیمه نخست امسال قرارداد تأمین ۲ هزار دستگاه واگن با چین منعقد می‌شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *