برق تجدیدپذیر چیست؟

در حال حاضر مدتی می‌شود که توجه افراد و دولت‌ها به بحث انرژی‌های پاک و برق تجدیدپذیر بیشتر شده است. در همین راستا، دولت نیز برای تشویق مردم، پیشنهادهایی را برای استفاده و درآمدزایی افراد از پشت‌بام‌های خود مطرح کرده و طرحی را به اجرا گذاشته‌اند که هرکس بتواند پشت‌بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد. در ادامه با بررسی این طرح و شرایط استفاده از آن با ما همراه باشید.

برق تجدیدپذیر چیست؟

برق تجدیدپذیر چیست؟

برق تجدیدپذیر به برقی گفته می‌شود که از منابع تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زمین‌گرمایی و… تولید می‌شود. با توجه به این‌ موضوع که کشور ایران سالانه بیش از ۲۹۰۰ ساعت از نعمت وجود آفتاب بهره‌مند است، یکی از کشورهای مناسب جهان برای توسعه در زمینه تولید انرژی‌های خورشیدی محسوب می‌شود. به گونه‌ای که مشترکان خانگی می‌توانند با خرید پنل خورشیدی و تاسیس نیروگاه بر روی پشت‌بام خانه خود، علاوه بر تامین نیاز برق خود، مازاد برق تولیدی‌شان را نزدیک به ۱۰ برابر گرانتر از تعرفه فروش برق از مشترکین عادی به شرکت توزیع برق بفروشند.

برق تجدیدپذیر چیست؟

از سال ۱۳۹۵ تاکنون، پیرو مصوبه وزیر نیرو درباره خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، عقد قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی از مشترکان غیردولتی آغاز شد و با توجه به روند فرهنگ‌سازی، استقبال شهروندان از این طرح رشد چشم‌گیری داشت؛ تا جایی که امروزه بیش از ۴۳۰۰ نیروگاه کوچک پشت بامی توسط مردم در سطح کشور ایجاد شده است. رئیس جمهور، حسن روحانی، در اینباره گفت: «باید با توسعه تکنولوژی در این زمینه هر کسی بتواند پشت بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد».

شرایط استفاده از برق تجدیدپذیر

محمد ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، درباره وضعیت فعلی نیروگاه‌های پشت بامی و ظرفیت موجود برای این طرح گفت: «متقاضیان می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه مهرسان یا مراجعه حضوری به شرکت‌های توزیع نیروی برق نزدیک محل سکونت و احداث نیروگاه، نسبت به دریافت مجوز مربوطه و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت ۲۰ سال اقدام کنند».

برق تجدیدپذیر چیست؟

وی با بیان اینکه مشترک باید به شرکت توزیع برق محل سکونت خود مراجعه و قرارداد ساده‌ای را که از قبل طراحی شده امضا ‌کند، افزود: «از حدود ۳۰ تا ۴۰ پیمانکاری که در هر شهری فعال هستند، یک پیمانکار انتخاب و نیروگاه ظرف سه تا چهار روز احداث می‌شود. شرکت توزیع نیز بر اساس قرارداد، کنتور را برای مشترک نصب می‌کند و همان لحظه خرید برق انجام می‌شود».همچنین به گفته معاون وزیر نیرو، مشترک باید سیستم‌های مورد نیاز را خریداری و با همکاری و مشاوره وزارت نیرو نصب کند. اگر مشترک تصمیم داشته باشد، برق تولیدی را به شبکه تزریق کند، وزارت نیرو کنتور را قرائت کرده و هزینه برق تولیدی به صورت ماهانه به آن‌ها پرداخت می‌شود.

ساتکین با بیان اینکه این نوع نیروگاه در مقایسه با سایر پروژه‌های تجدیدپذیر دارای دوره بازگشت سرمایه کوتاه‌تری هستند، به این موضوع اشاره کرد که تأسیس این نیروگاه‌ها در شهر تهران که فضای باز برای تأسیس و استفاده از نیروگاه وجود ندارد، یک مزیت محسوب می‌شود. به همین دلیل در راستای سیاست‌هایی که دولت و وزارت نیرو به خصوص طی سه تا چهار سال گذشته برای حل این مشکل داشته است، تسهیلات و پتانسیل‌های خوبی را برای جلب سرمایه‌گذاری در این بخش چه در تهران و چه در سایر استان‌ها در نظر گرفته است.

برق تجدیدپذیر چیست؟ 1

به گفته وی با شخصی که نیروگاه خورشیدی تأسیس کند، قرارداد ۲۰ سال خرید تضمینی امضا خواهد شد. هم‌چنین برق تولیدی بیش از ۱۰ برابر مبلغی که یک مشترک به وزارت نیرو پرداخت می‌کند، از مشترک خریداری می‌شود. این مشترکان هم می‌توانند برق تولیدی را خودشان مصرف کنند و هم می‌توانند به شبکه توزیع وصل شوند.

تعرفه فروش برق تجدیدپذیر

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه کلیه مشترکان متقاضی می‌توانند از ظرفیت‌های زیر ۱ کیلووات تا ۱۰۰ کیلووات و تا سقف قدرت انشعاب، مولد خورشیدی احداث کنند، گفت: درصورتی که تعداد افراد علاقمند به سرمایه‌گذاری در این کار بالا باشد، این کار از طریق سازمان ساتبا امکان‌پذیر خواهد بود.

ساتکین با بیان این‌که انرژی تولیدی مولدهای نصب شده از محل خرید تضمینی برق خورشیدی، از طریق کنتورهای هوشمند طرح فهام در هر دوره قرائت شده و به حساب مالک مولد واریز خواهد شد، گفت: مبلغ خرید تضمینی به ازای برق تزریق شده براساس قرائت دستگاه‌های اندازه‌گیری و صورت حساب صادره خواهد بود. قرائت به صورت دوره‌ای توسط مأمور قرائت این شرکت انجام و براساس صورتحساب و جدول تعرفه، هزینه فروش برق به متقاضی در فواصل زمانی معین و پس از تأیید صورت وضعیت توسط شرکت ساتبا، از سوی شرکت توزیع برق پرداخت خواهد شد.

همچنین در وبسایت سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) نیز می‌توانید آخرین مصوبه وزارت نیرو درباره تعرفه خرید تضمینی برق از مشترکین برق تجدیدپذیر را مشاهده کنید.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *