سامانه ثبت من چیست و به درد چه کسانی می‌خورد؟

سامانه ثبت من یک خدمت الکترونیکی جدید برای استفاده از خدمات سازمان ثبت اسناد است. در این مطلب از خریدشارژ به بررسی این خدمت می‌پردازیم و نحوه استفاده و کاربردهای آن را بیان می‌کنیم. با ما همراه شوید.

مقدمه

سامانه الکترونیکی «ثبت من» به‌منظور دسترسی یکپارچه متقاضیان به تمامی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قبیل سامانه‌های ملک، مالکیت معنوی، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها، اجرای اسناد رسمی و… طراحی و پیاده‌سازی گردیده است.

سامانه ثبت من

هدف سامانه ثبت من

به گزارش خریدشارژ به نقل از ایسنا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با هدف استفاده از فناوری نوین اطلاعات و ارتباطات و به‌منظور توزیع خدمات به‌صورت مستقیم و ۲۴ ساعته به مردم، عدم نیاز به مراجعه حضوری برای برخی از اقدامات و خدمات دریافتی و ارائه خدمات با سرعت و اطمینان بیشتر به متقاضیان با انجام احراز هویت هوشمند، ایجاد درگاه یکپارچه خدمات الکترونیک، در دستور کار دفتر توسعه زیرساخت معاونت فناوری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفت.

خدمات سامانه ثبت من

در حال حاضر تعدادی از خدمات سامانه‌های فوق در سامانه ثبت من قابل بهره‌برداری است که کاربران می‌توانند پس از ثبت‌نام و ورود با نام کاربری خود و با «امکان احراز هویت دوعاملی»، از این خدمات استفاده نمایند. «احراز هویت هوشمند» و امکان استفاده از «احراز هویت مبتنی بر ثنا قوه قضائیه» و راه‌اندازی «امضاء الکترونیک» به‌منظور عدم ارسال فیزیکی مستندات و عدم حضور فیزیکی متقاضی از طریق «درگاه ثبت من» ازجمله اقداماتی است که در دست بررسی و انجام است.

سامانه ثبت من چیست و به درد چه کسانی می‌خورد؟ 1

خدمات بدون نیاز به ثبت نام

علاوه بر خدمات ثبتی که کاربر می‌بایست برای استفاده از آن‌ها در سامانه ثبت‌نام کند، سامانه ثبت من شامل خدماتی است که کاربران به‌صورت عمومی و بدون ثبت‌نام می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند که به شرح زیر است:

املاک

o املاک من: لیست املاکی که دارای سند مالکیت می‌باشند و در سامانه جامع املاک داده‌آمایی شده‌اند به همراه جزییات و چاپ سند

o خود اظهاری املاک: ثبت درخواست اصلاح اطلاعات املاک در صورت نیاز

o تصدیق اصالت سند (خدمات عمومی): با درج اطلاعاتی از قبیل استان و حوزه ثبتی، پلاک اصلی و فرعی و کد ملی مالک، اصالت آن سند موردبررسی قرار می‌گیرد.

اسناد رسمی

o تصدیق اصالت سند (خدمات عمومی): امکان آگاهی از اصالت و محتوای سند با ورود اطلاعات شناسه یکتا و رمز تصدیق سند

o اسناد رسمی من: نمایش کلیه اسناد ثبت‌شده برای شخص در سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر اسناد رسمی از سال ۱۳۹۲

o دفاتر دارای ظرفیت ثبت سند (خدمات عمومی): نمایش فهرستی از دفاتر اسناد رسمی که ظرفیت ثبت سند آن‌ها به اتمام نرسیده است.

o پیگیری استعلام (خدمات عمومی): نمایش آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک با ورود شناسه یکتای استعلام

o نقشه دفاتر اسناد رسمی (خدمات عمومی): نمایش محل جغرافیایی دفاتر اسناد رسمی بر روی نقشه. کاربران می‌توانند بر روی نقشه دفترخانه نزدیک محل سکونت خود را انتخاب و از آدرس دقیق و اطلاعات تماس آن دفترخانه آگاه شوند.

ازدواج و طلاق

o وقایع ازدواج و طلاق: نمایش کلیه وقایع ازدواج و طلاق ثبت‌شده برای شخص در سامانه ثبت وقایع ازدواج و طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق از سال ۱۳۹۲

o دفاتر دارای ظرفیت (خدمات عمومی): نمایش فهرستی از دفاتر طلاق که ظرفیت ثبت سند آن‌ها به اتمام نرسیده است.

o نقشه دفاتر ازدواج و طلاق (خدمات عمومی): نمایش محل جغرافیایی دفاتر اسناد رسمی بر روی نقشه. کاربران می‌توانند بر روی نقشه دفترخانه نزدیک محل سکونت خود را انتخاب و از آدرس دقیق و اطلاعات تماس آن دفترخانه آگاه شوند.

اجرای اسناد رسمی

o استعلام ممنوع‌الخروجی (خدمات عمومی): اطلاع اشخاص از وضعیت ممنوع‌الخروجی‌های صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک بر اساس صدور انواع اجراییه و درخواست متعهدله جهت ممنوع‌الخروج نمودن متعهد است و با توجه به صدور ممنوع‌الخروجی از سایر مراجع قضایی، قابل استناد برای ادارات نیست.

o پیگیری پرونده اجرا: پس از صدور اجراییه، تشکیل پرونده اجرایی و ارسال پیامک نام کاربری و رمز عبور مجزا توسط سیستم، هریک از اشخاص پرونده به روند عملیات اجرایی پرونده خود دسترسی دارند.

سامانه ثبت من چیست و به درد چه کسانی می‌خورد؟ 2

ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری

o شرکت‌های من: دریافت فهرست شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری که کاربر جاری مالک تمام و یا بخشی از آن‌ها است.

o فهرست مدارک قابل‌امضا: نمایش مدارک و امضا توسط کاربر (در دست‌ساخت) در سامانه ثبت من

o فرهنگ واژگان: با توجه به نیاز کاربران به فرهنگ واژگان در انتخاب نام شرکت در زمان ثبت درخواست تأسیس این امکان نیز به سامانه ثبت من افزوده‌شده است.

o پرداخت الکترونیک: امکان پرداخت الکترونیک هزینه حق‌الثبت تأسیس و هزینه تعیین نام از طریق درگاه پرداخت اینترنتی بدون مراجعه متقاضی به اداره ثبت شرکت‌ها راه‌اندازی و در استان قزوین پایلوت شده است.

پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی

o استعلام شناسه ملی (خدمات عمومی): استعلام شناسه ملی از پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی کشور در سامانه ثبت من

o درخواست تخصیص شناسه ملی: اختصاص شناسه ملی به اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی

o درخواست اصلاح: اصلاح اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

o درخواست رفع تعلیق: رفع تعلیق شناسه ملی دارای وضعیت تعلیق (در دست‌ساخت)

o درخواست بازبینی: بازبینی اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور در سامانه ثبت من

مالکیت معنوی

o اظهارنامه‌های من: فهرست اظهارنامه‌هایی که کاربر جاری یکی از اشخاص آن اظهارنامه است.

نوبت‌دهی

o نوبت‌دهی سامانه مالکیت معنوی (خدمات عمومی): امکان ثبت نوبت جهت مراجعه حضوری به مرکز مالکیت معنوی

مکاتبات مکانیزه

o مشاهده وضعیت مکاتبات (خدمات عمومی): مشاهده آخرین وضعیت مکاتبات مکانیزه درون و برون‌سازمانی

نظرسنجی

o نظرسنجی خدمت‌محور: پس از دریافت هر خدمت در یکی از سامانه‌های سازمان ثبت اسناد یک نظرسنجی با محوریت آن خدمت در سامانه ایجادشده است که شخص دریافت‌کننده خدمت ضمن دریافت پیامک مربوطه می‌تواند در سامانه ثبت من نسبت به کیفیت خدمتی که دریافت کرده است نظر خود را ثبت نماید

o نظرسنجی عمومی: این نظرسنجی وابسته به شخص و یا خدمت خاصی نبوده است و عموم کاربران می‌توانند نسبت به ثبت نظر خود در سامانه ثبت من اقدام نمایند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *