شاپرک درگاه‌هایی که چند ماه تراکنش نداشتند را بدون اطلاع قبلی می‌بندد

رئیس هیئت‌مدیره زرین‌پال خبر از بستن درگاه‌هایی توسط شاپرک می‌دهد که چند ماه تراکنش نداشتند و تأکید دارد این موضوع بدون هیچ اخطار قبلی و هشداری انجام می‌شود.

شاپرک درگاه‌های بدون تراکنش را می‌بندد

او همچنین می‌گوید که در طول چند هفته اخیر برخی از درگاه‌ها که به‌تازگی کد مالیاتی دریافت کرده‌اند هم توسط شاپرک بسته شدند چراکه اطلاعات جمع‌آوری‌شده از سوی این مرکز درباره لیست درگاه‌های که کد مالیاتی دارند قدیمی بوده و عناوین جدید در این لیست حضور ندارند.

شاپرک درگاه‌هایی که چند ماه تراکنش نداشتند را بدون اطلاع قبلی می‌بندد

«علی امیری» در گفتگو با دیجیاتو خبر از اقدام جدید این شرکت در برابر برخی از درگاه‌ها می‌دهد؛ درگاه‌هایی اینترنتی که چندین ماه تراکنش نداشتند و این موضوع بدون هیچ اخطار قبلی صورت گرفته است. او در پاسخ به این پرسش که چرا چنین اقدامی از سوی شاپرک صورت گرفته می‌گوید که آن‌ها هم دقیقاً از چرایی این موضوع اطلاعی ندارند و پیگیری‌هایشان نیز عملاً بی‌پاسخ باقی مانده است:

«ما از شاپرک پیگیری چرایی این اقدام را انجام دادیم و پاسخ شفافی پیدا نکردیم. احتمالاً استدلال بر این است که این درگاه‌ها باید بسته شوند چراکه تراکنشی ندارند اما واقعیت این است که این درگاه‌ها مانند دستگاه پوز نیستند که هزینه‌ای بتراشند و نهایتاً یک تراکنش در بین میلیون‌ها تراکنش هستند. این موضوع چقدر به سیستم شاپرک آسیب می‌زند که به بستن آن‌ها اقدام کند؟ برخی از صاحبان این درگاه‌ها حالا که می‌خواهند فعالیتی کنند با مشکل مواجه شدند.»

۲ میلیون درگاه بسته شدند

امیری در پاسخ به این پرسش که چند درگاه تا امروز بسته شدند اعلام می‌کند که بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از خود شاپرک نزدیک به دو میلیون درگاه در هفته‌های اخیر بسته شدند که تعداد زیادی از آن‌ها به این مسئله عدم انجام تراکنش در طول ۶ ماه اخیر برمی‌گردد. امیری تأکید دارد که یک سری درگاه‌ها نیز به خاطر اشتباه دیگر شاپرک بسته شدند:

«شاپرک یک استعلامی درباره درگاه‌هایی که کد مالیاتی دارند گرفته که به نظر می‌رسد این استعلام قدیمی است. به‌هرحال با توجه به تهدیدات اخیر، بسیاری از درگاه‌ها در هفته‌های اخیر اقدام به دریافت کد مالیاتی کردند و اسمشان در لیست شاپرک نبوده است. این درگاه‌های جدید هم قربانی شدند و مسدود شدند و وقتی این موضوع را به شاپرک می‌گوییم، به ما می‌گویند که آن شخص باید دوباره برود یک درگاه جدید بزند و درواقع دوباره باید اینماد بگیرد و مسیری را مجدداً طی کند.»

رئیس هیئت‌مدیره زرین‌پال با اعلام این نکته که این اقدامات شاپرک تنها برای درگاه‌های زیرمجموعه پرداخت‌یارها صورت نگرفته و بلکه درگاه‌های مجموعه‌های PSP نیز دچار این مشکلات شدند به دیجیاتو می‌گوید که PSPها اعتراضی به این کار نداشتند و بیشتر با دستورات و قوانین اشتباه شاپرک کنار می‌آیند. او همچنین اذعان دارد که این اشتباهات باعث شده که کاربران بسیاری از پرداخت‌یارها شکایت داشته باشند و مقصر اصلی این حوادث را نه شاپرک بلکه پرداخت‌یارها بدانند: «موضوعی که قطعاً باعث ریزش مشتریان و کاربران پرداخت‌یارها خواهد شد و مانع جدیدی پیرو سلسله موانع قبلی است.»

با ادامه این اقدامات دیگر نمی‌خواهیم پرداخت‌یار باشیم

علی امیری باور دارد تمام این فعالیت‌های شاپرک به این موضوع برمی‌گردد که آن‌ها قصد تخریب پرداخت یارها و نابودی آن‌ها را دارند: «ما نامه‌های متعددی به شاپرک زدیم و از آن‌ها خواستیم تا این درگاه‌های به‌اشتباه مسدود شده را به صاحبان آن‌ها بازگردانند. ما نمی‌توانیم مشتریان را دوباره وارد پروسه دریافت کد مالیاتی بکنیم که همین چند هفته پیش درگیرش بودند و یا مشتریانی که دوباره تجارتی را در ایام کرونا احیا کردند را به سمت گرفتن اینماد جدید هدایت کنیم چراکه درگاهشان بسته شده است.»

امیری در پاسخ به این پرسش دیجیاتو که درنهایت اگر درگاه‌ها برنگردند و این سیاست‌ها ادامه داشته باشد تصمیم زرین پال و سایر پرداخت‌یارها چیست به دیجیاتو می‌گوید: «از سایر دوستان زحمتکش حوزه پرداخت‌یار خبری ندارم اما من خودم شخصاً باور دارم این قبیل سیاست‌ها درنهایت کاری می‌کند تا ما هم دیگر پرداخت‌یاری را کنار بگذاریم و نخواهیم در این زمینه فعالیتی داشته باشیم، هدفی که البته باور دارم از ابتدای امر دنبالش هستند تا پرداخت‌یارها به‌کلی حذف شوند.»
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *