هر آنچه باید از تغییرات قانون جدید مالیات بدانید

قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده از امروز اجرا می‌شود که این قانون از مصوبه سال ۱۳۸۷ تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای به‌خصوص در حذف معافیت‌ها داشته است.

قانون جدید مالیات

به گزارش خریدشارژ به نقل از ایسنا، قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در سال ۱۳۸۷ به‌صورت آزمایشی تصویب و هرساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال گذشته این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال ۱۳۹۹ تا زمان تصویب و لازم‌الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، توسط مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

پس‌ازاین، قانون جدید مالیات دائمی بر ارزش‌افزوده در اوایل خرداد سال جاری تصویب و در تیرماه نیز به رئیس‌جمهوری ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی این قانون از امروز اجرا می‌شود.

معافیت مالیاتی قند و شکر حذف شد

قانون جدید مالیات، تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای داشته که عمده این تغییرات در زمینه حذف معافیت‌های مالیاتی است که طبق آن، از امروز معافیت مالیاتی قند و شکر حذف می‌شود و طبق ابلاغیه انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران، در این زمینه تولیدکنندگان باید از امروز نسبت به وصول ۹ درصد بهای شکر در هر فروش اقدام و در موعد مقرر به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند.

علاوه بر این طبق قانون جدید مالیات، واردات کالاهای موضوع جزءهای (۱)، (۳) و (۵) بند «الف» این ماده مشمول معافیت نبوده و مالیات و عوارض با نرخ ۹ درصد در مبادی گمرکی به آن تعلق می‌گیرد. البته، عرضه این کالاها در داخل کشور نیز، مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات و عوارض معاف است.

مالیات بر سود و اجرت طلا و جواهر

همچنین، در این قانون، عرضه‌کنندگان کالا و خدمات طلا، جواهر و پلاتین باید فقط برای اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند، ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده از مشتریان بگیرند.

این در حالی است که پیش‌ازاین، ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده از کل فاکتور خرید طلا دریافت می‌شد.

الزام شرکت‌های هواپیمایی به پرداخت ۹ درصد مالیات

از سوی دیگر، شرکت‌های هواپیمایی در قانون جدید ملزم به پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده هستند که پیش‌ازاین، آن‌ها باید ۵ درصد عوارض می‌پرداختند و طبق اعلام معاون سازمان امور مالیاتی، برآیند این اعمال نرخ ۹ درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده قطعاً بیشتر از ۵ درصد عوارض در قانون سابق نیست و شرکت‌های هواپیمایی نباید افزایش قیمت بلیت از این بابت داشته باشند.

البته، معاون سازمان امور مالیاتی می‌گوید که در قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده اقلام مصرفی خانوار چون بیمه‌های عمر، زندگی، درمان و…، خدمات ورزشی با اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح، آب برای مصارف کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی، هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر، مهمان‌پذیرها به معافیت‌ها افزوده شده و برنج، لبنیات، ماست، ‌ روغن و… در صورت تولید داخل از پرداخت مالیات معاف هستند.

 کاهش درآمدهای دولت در قانون جدید مالیات

طبق قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، سهم دولت از درآمدهای این محل به نفع شهرداری‌ها کاهش پیدا کرده است زیرا در قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مصوب سال ۱۳۸۷، از نرخ ۹ درصدی این مالیات ۶ درصد سهم دولت و ۳ درصد سهم شهرداری‌ها بود اما در قانون جدید، سهم دولت یک درصد کاهش پیدا می‌کند و به سهم شهرداری‌ها افزوده می‌شود.

قانون جدید مالیات

استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان و تولیدکنندگان از موضوعات حائز اهمیت در قانون مالیات بر ارزش‌افزوده است که همواره فعالان اقتصادی از تأخیر در استرداد این مالیات گله داشتند که در قانون جدید مالیات، استرداد علی‌الحساب مالیات بر ارزش‌افزوده فعالان اقتصادی قبل از رسیدگی مالیاتی دیده شده است تا این روند تسهیل شود و امکان استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده ماشین‌آلات تولید نیز در نظر گرفته شده است.

الزام تولیدکنندگان به درج برچسب معاف از مالیات بر کالاها

از سوی دیگر طبق قانون جدید مالیات، از امروز برای اتحادیه‌ها و کارفرمایان صنفی درج برچسب معاف از مالیات بر ارزش‌افزوده بر کالاهای معاف از مالیات بر ارزش‌افزوده الزامی است و صنوف در صورت دریافت مالیات از کالاهای معاف باید دو برابر مالیات و عوارض دریافتی جریمه پرداخت کنند.

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند؟

بر اساس بند «الف» ماده (۹) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام زنده و خوراک آن، بذر- نشاء- سم- کود، آب مصارف کشاورزی، شیر- پنیر- ماست، آرد و نان، انواع گوشت برنج- حبوبات- سویا، انواع روغن خوراکی، شیر خشک، تخم‌مرغ نطفه‌دار، خمیر کاغذ و کاغذ باطله، دفتر تحریر، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، کتاب، روزنامه، نشریه، فرش دستباف و مواد اولیه آن، صنایع‌دستی انواع دارو و واکسن انسانی و دامی و غیره از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند.

همچنین، کالاهای موضوع جزء ۳ ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده نیز شامل بذر، نشاء، نهال، سم و کود و جزء (۵) کالاهای زیر است:

  • ۱-۵ -شیر، پنیر و ماست
  • ۲-۵ -تخم ماکیان
  • ۳-۵-آرد و نان
  • ۴-۵ -انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی مطابق با فهرستی که هرسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان دی‌ماه برای اجرا در سال بعد به این سازمان ارسال می‌کند.
  • ۵-۵ -برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا
  • ۶-۵ -انواع روغن‌های خوراکی، اعم از گیاهی و حیوانی
  • ۷-۵ -شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان
  • ۸-۵-تخم‌مرغ نطفه‌دار و تبدیل آن به جوجه یک‌روزهدیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *