قانون پایانه‌های فروشگاهی تا شهریور ۱۴۰۱ نهایی می‌شود!

رئیس سازمان امور مالیاتی از نهایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی تا شهریور سال ۱۴۰۱ خبر داد. داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در برنامه نگاه یک به سؤالات زیر پاسخ داد.

چرا قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان با گذشت دو سال هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است؟

منظور: قانون پایانه‌های فروشگاهی در دولت قبل جدی گرفته نشد. طی سه ماه گذشته، این پروژه ۱۵ درصد پیشرفت داشته است و فاز اول آن تا پایان سال آماده بهره‌برداری خواهد شد. همچنین برآورد ما این است که تا پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱،قانون پایانه‌های فروشگاهی و این سامانه نهایی شود.

اطلاعات تمام پوزها، کد ملی‌ها و … از طریق بانک مرکزی روی سامانه قرار گرفته و لازم است که مؤدیان به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه کنند و پوزهای ثبت شده به نام خود را مشاهده کنند. آخر دی‌ماه امسال، اولین فرصت تعریف‌شده برای مراجعه مؤدیان است.

اکنون اطلاعات ۹ میلیون پوز روی سامانه قرار گرفته است. در کل ۱۳ میلیون پوز داشتیم که در طرح ساماندهی بانک مرکزی، تعداد ۴ میلیون پوز غیرفعال شدند. بعد از پایان مهلت مقرر، کسانی که به سامانه مراجعه نکرده باشند را به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم و پوزهای آن‌ها غیرفعال خواهد شد.

قانون پایانه‌های فروشگاهی

افزایش ۶۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، از چه منابعی تأمین خواهد شد؟

منظور: این افزایش‌ها بیشتر از طریق کوشش مالیاتی و شناسایی فرارهای مالیاتی تأمین می‌شوند. اولین دادگاه ویژه تحقق مالیاتی در دهه فجر افتتاح خواهد شد و ازآنجایی‌که مصادیق فرارهای مالیاتی، جرم محسوب می‌شود، موارد مربوط به فرارهای مالیاتی در این دادگاه موردبررسی قرار می‌گیرد.

معافیت مالیاتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در قانون دائمی مالیات بر ارزش‌افزوده چگونه است؟

منظور: مناطق ویژه اقتصادی از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند. مناطق آزاد تجاری نیز با سه شرط از این مالیات معاف هستند؛ داشتن تراز تجاری مثبت، محصور بودن و اینکه مرکز جمعیتی نباشند.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی چرا تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است و چه اطلاعاتی را تاکنون از وزارت راه و شهرسازی دریافت کرده‌اید؟

منظور: وزارت راه و شهرسازی مجموعه اطلاعاتی را قبلاً به ما داده بود اما کامل و جامع نبود. در تعاملات جدید صورت گرفته، امروز اطلاعات ۱۲ هزار خانه خالی در اختیار ما قرار گرفت. قبلاً اطلاعات ۲ هزار و ۵۰۰ خانه خالی روی CD به ما تحویل داده شده بود که امروز به ۱۲ هزار رسید. به گفته وزارت راه و شهرسازی قرار است که باقی اطلاعات نیز از سوی آن‌ها به ما اطلاع‌رسانی شود.

قانون اخذ مالیات از خودروهای لوکس که در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مکلف شده بود، اکنون در چه مرحله‌ای است؟

منظور: برای اولین بار، اطلاعات ۱۷.۵ میلیون خودروی لوکس از سوی نیروی انتظامی در اختیار ما قرار گرفت که از این تعداد، ۵۵۰ هزار خودرو مشمول مالیات می‌شوند. جمع درآمدی مالیاتی آن‌ها نیز حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود. سازمان امور مالیاتی از طریق پیامک به این مالکان خودرو اطلاع‌رسانی خواهد کرد. لازم به ذکر است که دارندگان این خودروها در زمان نقل‌وانتقال خودرو باید مفصا حساب را داشته باشند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *