مدارک احراز محل سکونت برای تعویض پلاک

مدارک احراز محل سکونت

برای خدماتی که در مراکز تعویض پلاک و شماره‌گذاری خودرو و موتورسیکلت، انجام می‌شود، باید مدارک احراز محل سکونت نیز داشته باشید. به همین دلیل قبل از مراجعه به مراکز مورد نظر، بهتر است نکات زیر را مطالعه کنید و با توجه به شرایط خود مدارک لازم را همراه داشته باشید:

مدارک احراز محل سکونت

اگر مالک هستید: باید سند مالکیت خانه به نام مالک وسیله نقلیه به همراه یک قبض خدماتی (برق یا گاز یا آب) که تایید کننده آدرس وسیله نقلیه باشد، ارائه شود.
اگر مستاجر هستید: باید سند اجاره نامه منزل مسکونی بنام مالک وسیله نقلیه که دارای کد رهگیری و هلوگرام است، ارائه شود.
اگر دارای شغل آزاد هستید: باید اصل جواز کسب معتبر به نام مالک وسیله نقلیه به همراه یک قبض خدماتی که تاییدکننده آدرس مالک وسیله نقلیه باشد، ارائه شود.
اگر جز کارکنان دولت و نیروهای مسلح هستید: باید معرفی نامه از اداره محل خدمت خریدار با ذکر آدرس محل سکونت مالک وسیله نقلیه ارائه شود.
اگر محصل هستید: باید گواهی اشتغال به تحصیل با قید آدرس محل سکونت والدین و تاییدشده توسط آموزش و پرورش ارائه شود.

در صورت نداشتن هیچکدام از شرایط بالا، به روش‌های زیر برای احراز محل سکونت اقدام کنید.
ــ در صورتی که خریدار در منزل والدین سکونت داشته باشد، باید سند (ملکی، استیجاری) به نام پدر یا مادر ارائه شود.
ــ چنانچه محل سکونت به نام همسر مالک وسیله نقلیه باشد، باید سند واحد مسکونی بنام همسر مالک وسیله نقلیه به همراه یکی از قبوض آب ، برق یا گاز معتبر به تاریخ روز ارائه شود.

در صورت عدم ارائه مدارک فوق الذکر بر اساس موارد زیر اقدام می‌شود:
محل صدور شناسنامه به همراه یکی از قبوض آب ، برق یا گاز به تاریخ روز
 دفترچه تامین اجتماعی معتبر مربوط به شهرستان محل اخذ کد پلاک به همراه یکی از قبوض آب ، برق یا گاز به تاریخ روز.
تایید شورای محل/ روستا برای ساکنان شهرها و روستاهای مرزی که در زمان جنگ به شهرهای دیگر منتقل شده و دارای محل تولد مغایر با والدین خود می باشند.
تایید شورای محل / روستا برای منازل اوقافی و روستایی و همچنین نامه رسمی از ادارات عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر با نظر مدیر فنی.
درخصوص سازمان‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها، اساسنامه و بریده روزنامه رسمی که حداکثر دو سال از تاریخ ثبت در روزنامه گذشته باشد و بر اساس شهرستان محل ثبت شرکت با ذکر آدرس دقیق محل فعالیت اقدام گردد.
در رابطه با سازمان‌ها، کارخانجات، شرکت‌ها، که دارای شعبه و یا دفتر در سایر شهرها (به غیر از شهری که شرکت یا کارخانه یا سازمان در آنجا به ثبت رسیده) هستند، براساس مندرجات اساسنامه و بریده روزنامه رسمی آن‌ها اقدام خواهد شد.

نکات

کارکنان مراکز تعویض پلاک ملزم به دریافت مدارک احراز محل سکونت به شرح فوق از مالکان می باشند و حق هیچگونه دخل و تصرفی در این خصوص را ندارند.
صرف داشتن پلاک آزاد امانی و یا نصبی در سامانه شماره‌گذاری دلیلی بر احراز محل سکونت منزل مسکونی مالک نمی باشد.
 در صورت حذف فیزیکی قبوض آب و برق و گاز ارائه مدرک تکمیلی با تشخیص مدیر فنی مراکز تعویض پلاک ملاک عمل خواهد بود.


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *