راهکارهایی برای کاهش مصرف آب در مصارف خانگی

راهکارهایی برای کاهش مصرف آب

این روزها مسئله و بحران کمبود آب در کشورمان بر کسی پوشیده نیست. اما هنوز هم هستند کسانی که نه‌تنها در مصرف آب صرفه‌جویی نمی‌کنند، بلکه در انجام اعمال روزانه خود و مصارف خانگی‌شان آب را هدر نیز می‌دهند. در این مطلب به بررسی راهکارهایی برای کاهش مصرف آب خانگی می‌پردازیم. با ما باشید.

قبل از اقدام به شست‌وشو اندکی تأمل کنید

مجید رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روش‌های کاهش مصرف آب توضیح داد: قبل از اقدام به شست‌وشوی هر چیزی از خود بپرسید که آیا شستن آن وسیله واقعاً ضروری است یا از روی عادت این کار را انجام می‌دهید همچنین برای مصرف آب و شست‌وشوهای ضروری برنامه داشته باشید و اقلام هم‌جنس را در کنار هم بشویید تا میزان آب مصرفی کمتر شود.

از شوینده‌های شیمیایی کمتر استفاده کنید

وی ادامه داد: شوینده‌های شیمیایی هرچند باعث پاکیزگی می‌شود اما استفاده نادرست از این مواد در کوتاه‌مدت آسیب جدی به سلامت انسان و محیط‌زیست وارد می‌کند. این مواد در چرخه استفاده از آب‌های خاکستری باقی می‌ماند و به محیط‌های مختلف مانند زمین‌های کشاورزی وارد می‌شود. وجود مواد شیمیایی در آب فرایند تصفیه فاضلاب را با مشکل مواجه می‌کند بنابراین تا جایی که امکان دارد از این شوینده‌های شیمیایی کمتر استفاده کنیم.

با آب اضافه گیاهان را آب‌رسانی کنید

وی در ادامه گفت: آبی که حاوی مواد شوینده شیمیایی نیست را می‌توان به مصرف گل‌ها و گیاهان خانگی رساند و این‌گونه از هدر دادن آن‌ها جلوگیری کرد.

کار را به کاردان بسپارید

رحمانی با بیان اینکه شستن پرده‌ها و فرش‌ها را به کاربلدها بسپارید، تصریح کرد: با این کار از استفاده از آب تصفیه‌شده برای شستشوی این وسایل جلوگیری می‌شود.

از آب به‌عنوان جارو استفاده نکنید!

وی با بیان اینکه قبل از اقدام به شستن هر چیزی به راهکارها و ابزارهای موردنیاز آن فکر کنید، اظهار کرد: استفاده از آب به‌عنوان جارو برای تمیز کردن بالکن یا حیاط ، کار بسیار غلطی است که گاهی اوقات موقع خانه‌تکانی‌ها دیده می‌شود. در شرایطی که در کشور با کم‌آبی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم هدر دادن آب به این شکل بسیار ناپسند است.

مصرف آب

شیرآلات قدیمی را تعویض کنید

این عضو هیئت‌مدیره خانه محیط‌زیست استان آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه سرویس و تعمیر شیرآلات خراب را در لیست کارهای مهم قرار دهید، گفت: با این کار مانع از هدر رفت آب تصفیه‌شده و تبدیل آب سالم به فاضلاب می‌شویم.

وی همچنین توصیه کرد که برنامه‌های فنی وسایل خانگی مختلف مانند لباسشویی را بیاموزید تا بتوانید مدت‌زمان شست‌وشو را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

وی در پایان گفت: اگر فردی پول کافی دارد که می‌تواند هزینه آب، برق و گاز را پرداخت کند نباید این مسئله بهانه‌ای برای اسراف شود و به ‌اندازه‌ای از این منابع استفاده کند که موجب سلب این نعمت از سایر همنوعان و موجودات زنده شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *