دریافت وام بدون ضامن: اظهارات وزیر اقتصاد

سید عباس حسینی، معاون امور بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره پرداخت وام بدون ضامن توضیح داد. مهم‌ترین بخش از اظهارات وی را می‌توانید بخوانید.

اظهارات وزیر اقتصاد درباره وام بدون ضامن

ازآنجایی‌که در گذشته ضمانت‌ها و وثایق متعددی توسط بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات، دریافت می‌شد و برای مردم ایجاد زحمت می‌کرد، آقای رئیسی بر این تأکید داشتند که شرایط را آسان کنیم. در همین راستا، جلسات زیادی برگزار شد و به دستورالعملی رسیدیم که طبق آن افراد بتوانند بر اساس رتبه‌بندی و اعتبارسنجی، بدون ضامن وام بگیرند.

همه افراد می‌توانند به بانک برای دریافت وام مراجعه کنند، اما بانک بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط اجرایی که مصوب شورای پول و اعتبار و خود بانک است، نسبت به رتبه‌بندی مردم اقدام کرده و درصورتی‌که شرایط دریافت وام را داشته باشند، در نوبت پرداخت وام بدون ضامن قرار می‌گیرند.

وام بدون ضامن

در این مرحله فقط آن دسته از افرادی که حقوق‌بگیر هستند و شرایطی را برای آن‌ها اعلام کردیم، مشمول هستند و مرحله دوم، سایر آحاد جامعه‌اند؛ بنابراین، لازم است که شبکه بانکی افراد را رتبه‌بندی کند. افرادی که حقوق ثابت دریافت نمی‌کنند، مسلماً نظام ارزیابی، رتبه‌بندی و اعتبارسنجی آن‌ها متفاوت با افراد حقوق‌بگیر است.

دستورالعمل‌هایی توسط بانک مرکزی در حال تدوین و احصا است که طبق آن‌ها، سایر گروه‌ها نیز در نوبت‌های بعدی مشمول دریافت این‌گونه تسهیلات خواهند شد. شبکه بانکی قطعاً متعهد است که برای سایر افراد نیز شرایط مناسبی را فراهم کند تا بتوانند از تسهیلات خرد استفاده کنند.

مبنای اعتبارسنجی نیز بر این است که توانایی بازپرداخت اقساط را داشته باشند، بدهی‌های غیر جاری، چک بلامحل، بدهی‌های مالیاتی تعیین تکلیف نشده و … نداشته باشند. این شرایط کمک می‌کند که افراد در رتبه‌بندی قرار بگیرند. اگر در رتبه A یا B و یا C باشند، می‌توانند بدون ضامن وام بگیرند و اگر بخواهند ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند، علاوه بر نامه ذی‌حسابی یا امور مالی باید یک چک یا سفته نیز ارائه دهند. اگر رتبه آن‌ها از A و B و C خارج شود، باید یک ضامن نیز داشته باشند؛ اما در گذشته دو تا سه ضامن علاوه بر سایر وثایق نیاز بود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *