از ارائه مشخصات هویتی به وب‌سایت‌ های جعلی خودداری کنید!

وزارت اطلاعات هشدار داد: از ارائه مشخصات هویتی به وب‌سایت‌ های جعلی خودداری کنید. وزارت اطلاعات به مردم هشدار داد تا از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی به درگاه‌های مجازی که بعضی با نام وزارت اطلاعات انجام می‌شود، خودداری کنند.

وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای با هدف آگاه‌سازی مردم، از آن‌ها خواست تا در صورت مشاهده هرگونه پیام و مطلبی به نقل از وزارت اطلاعات برای ارائه اطلاعات فردی و خانوادگی، آن را با ستاد خبری وزارت اطلاعات از طریق شماره تلفن ۱۱۳ در میان بگذارند. همچنین در این اطلاعیه تأکید شده است که پیگیری امور در این وزارتخانه صرفاً از طریق مجاری رسمی انجام می‌شود و ضرورت دارد شهروندان از ارائه هرگونه اطلاعات شخصی به وب‌سایت‌ های جعلی خودداری کنند.

لازم به ذکر است تنها مرجع رسمی انتشار اخبار و مطالب مرتبط با وزارت اطلاعات از طریق سایت «واجا» صورت می‌پذیرد.

قضیه وب‌سایت‌ های جعلی

بحث سرقت اطلاعات شخصی و بانکی افراد از طریق وب‌سایت‌ های جعلی موضوع تازه‌ای نیست؛ اما همواره سودجویان توانسته‌اند با طراحی سایت‌ها و درگاه‌های جعلی، مردم را فریب داده و اطلاعات هویتی یا بانکی آن‌ها را به سرقت ببرند.

وب‌سایت‌ های جعلی

یکی از نمونه‌های این موضوع کلاه‌برداری از طریق ارسال پیامک جعلی با نام «سامانه ثنا» است که در سال‌های اخیر باوجود هشدارهای چندباره پلیس فتا و کارشناسان، همچنان قربانی می‌گیرد. در این روش از کلاه‌برداری، فرد کلاه‌بردار با جعل آدرس اینترنتی سامانه ثنا (سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی) پیامکی با محتوا‌هایی نظیر ابلاغیه، ثبت شکایت در سامانه و… که درنهایت به یک لینک پرداخت آنلاین منتهی می‌شود برای شهروندان ارسال می‌کنند.

ازآنجایی‌که برخی از شهروندان از این وب‌سایت‌ های جعلی و نحوه فعالیت آن‌ها آگاهی ندارند و مبلغ عنوان‌شده نیز بسیار ناچیز است روی لینک کلیک کرده و اقدام به عملیات پرداخت وجه می‌کنند. لینک معرفی‌شده در این پیامک‌ها حاوی یک بدافزار است و مجرمین اینترنتی با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت‌بانکی متقاضیان را به سرقت برده و نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آن‌ها اقدام می‌کنند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *