همه‌چیز درباره پارکینگ حاشیه ای خودرو

بر اساس تعریفی که توسط شهرداری ارائه شده است، پارکینگ حاشیه ای بخشی از فضای کار کنار خیابان است که به توقف وسایل نقلیه موتوری اختصاص پیدا می‌کند. پارک حاشیه ای برای دسترسی به مراکز خدماتی و فروشگاه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود. در این مطلب از وبلاگ خریدشارژ به بررسی جزئیات طرح پارکینگ حاشیه ای می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

طرح پارکینگ حاشیه ای چیست؟

مدیریت هوشمند پارکینگ حاشیه ای به‌تازگی در برخی معابر شهر تهران در حال اجراست. هدف از مدیریت پارک‌ حاشیه‌ای توزیع عادلانه فضای پارک است اما مدیریت هوشمند پارک، اقدام جدیدی است که طبق تبصره یک، ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که توسط وزارت کشور ابلاغ شد در حال انجام است.

در سال‌های گذشته افرادی به‌عنوان پارکبان هزینه‌ پارک خودروها را دریافت می‌کردند اما فعالیت آن‌ها متوقف و اعلام شد که ادامه فعالیت این افراد تخلف است و به شهرداری ارتباطی ندارد. در گذشته اولین سیستم هوشمند پارکومتر بود که پرداخت نقدی نداشت و شهروندان بدون اینکه با فردی سروکار داشته باشند می‌توانستند از طریق کارت بلیت اتوبوس و مترو و اخیراً با اپلیکیشن «همراه من» یا سایت «تهران من» نسبت به پرداخت هزینه پارکومتر اقدام کنند.

هزینه‌های پارکینگ حاشیه ای

طبق ماده ۱۵ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی پارک وسیله نقلیه در معابر شهری پرترافیک و در محدوده زمانی ۷ الی ۲۱ روزهای کاری بدون پرداخت حق توقف پس از نیم ساعت اول به‌منزله ارتکاب تخلف (پارک ممنوع) خواهد بود. این طرح به این خاطر اجرا شده است که به خاطر تقاضای زیاد در مناطق مرکزی شهر و اشغال فضاهای پارک توسط وسایل نقلیه، اتومبیل‌هایی که به دنبال فضای پارک هستند، با مشکل مواجه خواهند شد.

بنابراین طی سال‌های اخیر شهرداری‌های شهرهای بزرگ در حال پیاده‌سازی روش‌هایی هستند که با استفاده از آن بتوان ترافیک پارک‌های حاشیه‌ای را تا حد زیادی کنترل کرد. درواقع در بسیاری از موارد پارک‌های طولانی‌مدت باعث می‌شود که جا کافی برای سایر افرادی که نیاز به استفاده از پارک‌های حاشیه‌ای دارند وجود نداشته باشد.

هزینه‌های پارکینگ حاشیه ای

از دیگر مشکلات کنترل نکردن پارک حاشیه‌ای این است که به خاطر تراکم بالا ممکن است بعضی از ماشین‌ها اقدام به پارک دوبله در کنار خودرویی که پارک حاشیه‌ای کرده است بکنند و درنتیجه امکان توزیع عادلانه فضاهای موجود بین کاربران از بین می‌رود.

این کار همچنین باعث خواهد شد که ترافیک به شکل سنگین‌تری در شهر جریان داشته باشد و شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی نتواند ترافیک خیابان‌های شلوغ شهر را به‌خصوص در ساعاتی که دارای بار ترافیکی سنگین‌تری هستند کنترل کند.

مدیریت هوشمند پارکینگ حاشیه ای به چه صورت است؟

حالا بسیاری از شهرها در ایران سعی در پیاده‌سازی روشی دارند که با استفاده از آن تمام فرآیند عملیات پارک به‌صورت هوشمند انجام خواهد شد. هنگامی‌که یک خودرو در فضای پارک حاشیه‌ای هوشمند، توقف می‌کند از طریق شماره پلاکش به‌وسیله ماشین‌های ثبت پلاک مخصوص این سامانه شناسایی می‌شود، حضور این خودرو هر ۳۰ دقیقه یک‌بار به‌وسیله ماشین‌های ثبت پلاک بررسی می‌شود و هنگام خروج از پارک، طبق گزارش‌ها از ماشین‌های ثبت پلاک، هزینه قابل پرداخت به نسبت زمان توقف خودرو، تعیین شده و به اطلاع راننده می‌رسد.

باید در نظر گرفت که توقف‌های کمتر از نیم ساعت در حاشیه شهرها در معابری که پارک هوشمند دارند شامل پرداخت پول نمی‌شود و در چنین شرایطی می‌توانید به‌صورت رایگان از این پارک استفاده کنید.

راننده می‌تواند روش‌‌ پیش‌پرداخت را انتخاب کند یا با انتخاب پس پرداخت بعد از استفاده خود از پارک حاشیه‌ای نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کند. باید این نکته را در نظر گرفت که اگر راننده نسبت به پرداخت عوارض هیچ اقدامی نکند و بدهی او به مبلغ مشخصی برسد، خودرو او توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد؛ جریمه‌ای که بسیار بیشتر از میزان هزینه پارک حاشیه‌ای است.

طرح پارکینگ حاشیه ای در کدام مناطق تهران اجرا می‌شود؟

طرح پارکینگ حاشیه ای در مناطق ۶، ۷، ۱۱ و ۱۲ تا پایان سال اجرایی می‌شود و بر این اساس طی مراحل مختلف ۳۲ هزار فضای پارک حاشیه‌ای ساماندهی می‌شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *