رمز پول جدید ایرانی به‌زودی رونمایی می‌شود

پس از حدود دو سال کار بر روی پلتفرم و زیرساخت رمزپول بانک مرکزی، نمونه پایلوت پول جدید ایرانی آماده شد.

سید ابوطالب نجفی با اشاره به اینکه کشور چین در حدود هشت سال بررسی و تحقیق در خصوص پول جدید ایرانی را در دستور کار قرار داد، افزود: مسئله پروژه پول جدید ایرانی فقط تبدیل ریال به فرم دیجیتال نیست بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک‌ها را نیز در نظر بگیریم که این مسئله نیازمند مطالعات سنگین است.

نجفی با بیان اینکه ۵۵ کشور روی مدل مفهومی (Proof of concept) و پایلوت رمزپول بانک مرکزی کار می‌کنند و این موضوع هنوز آن‌چنان‌که باید توسعه نیافته است، خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی هم سندی در این خصوص تدوین شده و ما پلتفرم آن را به وجود آورده‌ایم که به نظر می‌رسد پروژه پول جدید ایرانی سال آینده به بلوغ می‌رسد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تأکید کرد: علاوه بر این شرکت و بانک مرکزی، بانک‌ها نیز باید در این زمینه فعال شوند؛ چراکه آن‌ها لایه دوم این فرآیند محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: انتشار رمز پول جدید ایرانی توسط بانک مرکزی انجام می‌شود اما بانک مرکزی با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و بانک‌ها به عنوان لایه میانی باید شروع به مشارکت کرده و با ایجاد کیف پول، به مشتریان سرویس دهند.

رمز پول جدید ایرانی

نجفی با اشاره به اینکه در ماه‌های پایانی سال با فشار تراکنش‌های صنعت بانکی مواجه هستیم و باید آن را مدیریت کنیم، افزود: در دو ماه پایانی سال حدود ۳۵ درصد به تعداد تراکنش‌ها افزوده می‌شود و باید سرویس‌ها را ازنظر امنیت، پایداری و عملیات، مدیریت کنیم. براین اساس اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول خواهد شد.

او همچنین در خصوص لزوم نوآوری در صنعت بانکی کشور و نقش این شرکت در حمایت از حرکت‌های نوآورانه اظهار کرد: بانک‌ها باید به نوآوری در صنعت بانکی توجه ویژه‌ای داشته باشند و آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد که بازیگران بزرگی وارد حوزه مالی و بانکی شده‌اند و قطعاً این بازیگران سهم زیادی از این بازار را در اختیار خواهند گرفت.

وی با اشاره به ورود شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و وی چت به حوزه پرداخت، افزود: پیش‌بینی این است که این شرکت‌ها در آینده خیلی نزدیک به عنوان بازیگران بزرگ حوزه فین تک، سهم بانک‌ها را به سمت خود سوق دهند.

نجفی با بیان اینکه در ایران هم این اتفاق در شرف وقوع است به مثال‌هایی در خصوص فعالیت شرکت‌های فعال در حوزه پرداخت، اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون شرکت‌های پرداختیاری نیز وارد این عرصه شده‌اند و شواهد نشان می‌دهد که روندی که در دنیا در حال وقوع است در ایران با سرعت کمتری رو به شکل‌گیری است.

شمارش معکوس برای رونمایی از پول جدید ایرانی

وی با تأکید بر اینکه فضای بانکی با مفاهیمی ازجمله بانکداری باز روبرو است، افزود: این مسئله سبب شده تا بانک‌ها مجبور شوند که ارائه سرویس‌های خود را در اختیار شرکت‌های نوپا قرار دهند و شرکت‌های نوپا هم با ترکیب این سرویس‌ها، خدمات جدیدی به جامعه ارائه می‌دهند؛ درنهایت شاهد یک بازی برد- برد خواهیم بود.

او تصریح کرد: بانک‌ها باید مراقب باشند که اگر در این راستا همکاری نکرده و فضایی برای استفاده از سرویس‌های نوپا ایجاد نکنند، طبیعتاً از بازار رقابت عقب افتاده و سهم بازار را از دست می‌دهند. ما نیز در شرکت خدمات انفورماتیک به این نکته توجه ویژه‌ای داشته‌ایم که به‌تنهایی نمی‌توانیم همه فناوری‌ها را در دل خودمان داشته باشیم و رهبر بازار شویم؛ بنابراین استراتژی‌مان مشارکت با شرکت‌های نوآور و یا پرورش آن‌ها است. برای مثال اخیراً در حوزه‌هایی مانند رایانش ابری با یک شرکت فین تک مشارکت داشته‌ایم. در حوزه احراز هویت غیرحضوری مبتنی بر هوش مصنوعی نیز مشارکت کرده‌ایم. در کارخانه نوآوری آزادی نیز فضای «آیفینک» را ایجاد کرده‌ایم و با چند استارتاپ دیگر وارد مذاکره شده‌ایم.

نجفی با اشاره به حضور در رویداد «تراکنش» تأکید کرد: در این رویداد با اختصاص فضای خاص برای فین تک‌ها و تقبل هزینه‌های آن‌ها، در راستای حمایت از نوآوری و جوانان این مرزوبوم حرکت کرده‌ایم. این اقدامات جدید است و به‌صورت فازبندی جلو می‌رود و زمان می‌برد تا خروجی آن‌ها مشخص است. ما بر این باور هستیم که طبیعتاً در حوزه نوآوری، از میان هزاران ایده، چند ایده انگشت‌شمار دارای خروجی خواهد بود و این‌طور نیست که تمامی ایده‌ها به سودآوری و جذب بازار برسد.

چالش‌های پول جدید ایرانی

او با اشاره به موانع و چالش‌های پیش روی حرکت‌های نوآورانه در عرصه خدمات مالی و بانکی و پول جدید ایرانی گفت: به‌هرحال هر کاری بلوغ خود را می‌طلبد و ما در حوزه رگولیشن هنوز به بلوغ کافی نرسیده‌ایم. در همین حال در مجموعه گروه انفورماتیک نیز برای برخی مشارکت‌ها، با مراحل نسبتاً پیچیده‌ای مواجه هستیم. در کنار این موارد، برخی قوانین و مقررات کشور هم در این عرصه چالش‌هایی را ایجاد کرده است. بااین‌وجود ما در حال مدیریت این مسئله هستیم و تلاشمان این است که جوانان نخبه را در کشور نگه‌ داریم.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *