همه‌چیز در مورد کارت آمایش و مراحل دریافت آن

اتباع افغان در ایران در دو دسته کارت آمایش و گذرنامه موقت اقامتی، حق اقامت در ایران دارند. مهاجران افغان که به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند و به اصطلاح کارت آمایش دارند. هر ساله تحت طرحی به نام طرح آمایش، اقامت آن‌ ها به مدت ۱ ساله تمدید می‌شود.

کارت آمایش چیست؟

پس کارت آمایش، کارتی است که به منظور احراز هویت اتباع خارجی و به دلیل اقامت موقت در ایران صادر می‌ شود و هم‌اکنون ۱۶ مرحله از صدور کارت آمایش می‌گذرد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با تأکید بر اینکه اجرای طرح آمایش مرحله شانزدهم از طریق فراخوان سرپرست خانوارهایی که مشمول شرکت در طرح می‌باشند به‌صورت استانی انجام می‌شود، درعین‌حال گفت: مشکلی در ارائه خدمات بانکی برای اتباع دارای مدارک معتبر وجود ندارد.

مهدی محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح روند ثبت‌نام اتباع برای اخذ کارت آمایش گفت: اجرای طرح آمایش شانزدهم از طریق فراخوان سرپرست خانوارهایی که مشمول شرکت در طرح می‌باشند از طریق ارسال پیام کوتاه و یا به‌صورت تلفنی و همچنین اطلاع‌رسانی توسط مسئولان ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان‌ها از طریق رسانه‌های جمعی به‌صورت استانی انجام می‌شود همچنین اخذ نوبت از طریق سامانه یکپارچه اتباع و مهاجرین خارجی (سیام) با مراجعه تبعه به دفتر خدمات مربوطه امکان‌پذیر است.

دریافت کارت آمایش

وی افزود: با مراجعه فرد تبعه به دفتر خدمات مربوطه، اطلاعات آنان ازجمله تحصیلات، آدرس محل سکونت، شماره تماس و… به‌روزرسانی خواهد شد و درنهایت با اخذ هزینه‌های مربوطه و اسناد و مدارک مربوطه از تبعه، کارت مرحله قبل اخذ و کارت مرحله جدید صادر و تحویل داده خواهد شد.

وی درباره روند درخواست تمدید گذرنامه­‌های خانواری اتباع نیز گفت: در اجرای دستور مقام عالی وزارت موضوع تمدید روادید اتباع افغانی گروه گذرنامه خانواری به مدت یک سال و در اجرای مصوبات دبیرخانه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی اقدام شد؛ دارندگان گذرنامه خانواری از تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ تا تاریخ ۲۰ خردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به دفتر خدمات مربوطه و ارائه گذرنامه، توانستند نسبت به تمدید روادید خود اقدام کنند.

کارت آمایش
کارت آمایش

مدیرکل امور اتباع وزارت کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا آمایش برای اتباع فاقد سند هویتی در آخرین مرحله آمایش انجام خواهد شد؟ گفت: به‌منظور تکمیل پرونده‌های هویت سرپرست و کلیه اعضای خانوار، ضروری است اتباع نسبت به ارائه تذکره یا برگ تثبیت هویت یا گذرنامه سفید منقضی شده یا نکاح نامه صادره توسط سفارت افغانستان جهت احراز هویت واقعی خود اقدام کنند و در غیر این صورت چنانچه موفق به اخذ مدارک مذکور نشده‌اند نسبت به ارائه فرم پیش ثبت‌نام در سایت سفارت افغانستان اقدام کنند.

محمودی درباره ارائه خدمات بانکی و سیم‌کارت تلفن همراه به اتباع خارجی در کشور گفت: مشکلی در ارائه خدمات بانکی برای اتباع دارای مدارک معتبر وجود ندارد. با توجه به عدم تکمیل مدارک لازم موردنیاز دستگاه‌های خدمات رسان ازجمله بانک‌ها ، مشکلاتی در ارائه خدمات به وجود آمده بود که اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ با اعلام مدارک معتبر برای ارائه خدمات بانکی و دریافت سیم‌کارت و … به دستگاه‌های ذی‌ربط ازجمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط جهت ارائه خدمات مربوطه ارسال شد. در صورت داشتن مدارک مذکور و تکمیل مدارک موردنظر دستگاه ارائه‌دهنده خدمات؛ اتباع دارنده مدارک معتبر می­‌توانند از خدمات مربوطه استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال، ارائه مدارک لازم برای دریافت شناسه شهاب برای اتباع خارجی همانند ایرانیان الزامی است و در صورت دریافت این شناسه آن‌ها می‌توانند از خدمات بانکی استفاده کنند.

 
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *