چگونه کارت ملی هوشمند دریافت کنیم؟

کارت ملی هوشمند، یکی از طرح‌هایی بود که دولت برای الکترونیکی کردن بعضی از فعالیت‌های خود روی کار آورد. اگرچه در حال حاضر این طرح با نقص‌هایی مواجه است و افراد به دلایل مختلفی با تأخیر زیادی، کارت ملی هوشمند خود را دریافت می‌کنند؛ اما کم‌کم و با توجه به گسترش این طرح همه افراد باید کارت ملی قدیمی خود را به کارت ملی هوشمند تبدیل کنند. درگذشته، افراد برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خود باید به یکی از مراکز منتخب مراجعه می‌کردند و به‌صورت حضوری مراحل ثبت‌نام خود را انجام می‌دادند؛ اما الآن روش ثبت‌نام کارت ملی هوشمند متفاوت شده است. افرادی که قصد ثبت‌نام این نوع کارت ملی را دارند، باید ابتدا به سامانه ثبت‌نام کارت ملی مراجعه کنند و با واردکردن اطلاعات موردنظر پیش ثبت‌نام خود را انجام دهند. سپس، با دریافت کد رهگیری به مراکز منتخب مراجعه کنند و مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند.

کارت ملی هوشمند چیست؟

کارت ملی هوشمند یک نوع از کارت‌های هوشمند است که در حال حاضر قرار است جایگزین کارت‌های ملی قدیمی‌شود. این کارت تفاوت زیادی با کارت‌های ملی قدیمی دارد. کارت ملی هوشمند می‌تواند به‌تنهایی شناسایی افراد را انجام دهد. البته شناسایی افراد در این نوع کارت ملی، تنها با دیدن تصویر و کد ملی فرد انجام نمی‌شود، بلکه با توجه به ساختار کارت ملی هوشمند، افراد می‌توانند به‌صورت کاملاً دیجیتالی احراز هویت شوند.

به‌طورکلی، کارت ملی هوشمند برای گسترش دولت الکترونیک روی کار آمده است و به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور، در زمانی که تمامی افراد جامعه از این کارت‌ها استفاده کنند، هدف‌های راه‌اندازی طرح کارت ملی هوشمند محقق شود. برای آشنایی با سایت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند و نحوه ثبت‌نام کارت ملی هوشمند با ادامه مقاله همراه باشید.

مراحل ثبت‌نام کارت ملی هوشمند

درگذشته افراد باید برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خود به یکی از مراکز احراز هویت یا همان دفاتر خدماتی مراجعه می‌کردند. این روش ثبت‌نام کارت ملی، بسیار زمان‌بر بود و باعث ایجاد ازدحام زیادی در مراکز خدمات دولتی می‌شد. به همین خاطر، برای کاهش مراجعات حضوری و ازدحام مردم در این مراکز، روش دیگری برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند روی کار آمده است.

نحوه ورود به سایت ثبت نام کارت هوشمند ملی

افراد باید برای ثبت‌نام کارت ملی خود ابتدا به سامانه ثبت‌نام کارت ملی وارد شوند و پس از واردکردن اطلاعات شخصی خود و پرداخت وجه موردنظر، ثبت‌نام اولیه خود را انجام دهند. برای ورود به سایت ثبت‌نام کارت ملی ncr.ir، شما باید ابتدا در یکی از مرورگرهای خود عبارت «سایت ثبت‌نام کارت ملی» را جستجو کنید. اولین سایت که به آدرس ncr.ir است، همان سایت ثبت‌نام و صدور کارت‌های ملی است. کافی است روی آن کلیک کنید و به سامانه وارد شوید. در ادامه راهنمای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند ۱۴۰۰ را به شما ارائه خواهیم داد.

ورود به سایت کارت هوشمند ملی

برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند، شما ابتدا باید به سایت ثبت‌نام کارت ملی وارد شوید و سپس طبق مراحل زیر پیش بروید:

۱. به‌محض ورود شما به این سامانه، دو گزینه برای شما نمایش داده می‌شود. اولین گزینه که سامانه ثبت‌نام کارت هوشمند ملی است، همان سامانه موردنظر ما است. روی آن کلیک کنید تا وارد سامانه اصلی شوید.

سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند

۲. در مرحله بعدی، شما باید اطلاعات خواسته‌شده مانند کد ملی و شماره‌سریال شناسنامه ۶ رقمی خود را وارد نمایید. دقت کنید که بعد از تایپ کردن جواب سؤال، بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

آموزش دریافت کارت ملی هوشمند در منزل

 نکته

برای واردکردن شماره‌سریال شناسنامه دقت لازم را به کار گیرید! دقت کنید که شماره‌سریال شناسنامه شما تنها یک عدد ۶ رقمی است که در صفحه اول شناسنامه شما نوشته شده است. برای توضیح بیشتر می‌توانید طبق تصویر زیر عمل کنید.

نحوه وارد کردن شماره سریال شناسنامه برای ثبت نام کارت هوشمند ملی

۳. در مرحله بعد شما وارد سایت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خواهید شد. برای ثبت‌نام در این سامانه ابتدا شما باید اطلاعات فردی خود را مانند اطلاعات شناسنامه‌ای، دین، تاریخ تولد و … را وارد نمایید.

وارد کردن مشخصات فردی برای ثبت نام در سامانه کارت ملی

۴. در مرحله بعدی شما باید برای تکمیل ثبت‌نام خود محلی را برای مراجعه حضوری انتخاب کنید. شما باید در قسمت مربوط به تاریخ، زمانی که می‌توانید به مراکز احراز هویت مراجعه کنید را وارد نمایید. برای مشاهده مراکز مربوط به تکمیل ثبت‌نام، شما باید حتماً کد شهر و شماره تلفن خود را وارد کنید و بر روی گزینه جستجو (مانند تصویر زیر) تا مراکز نزدیک محل سکونت شما، به شما نمایش داده شود. سپس، با انتخاب یکی از گزینه‌های موجود نوبت خود را رزرو کنید.

نحوه رزرو نوبت برای دریافت کارت ملی هوشمند

۵. در مرحله بعدی از پیش ثبت‌نام، شما باید نوبت رزرو شده خودتان را با پرداخت هزینه مربوط به ثبت‌نام کارت ملی هوشمند، قطعی کنید. برای این کار، درگاه موردنظر را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه ثبت اطلاعات و پرداخت کلیک نمایید. در حال حاضر هزینه موردنظر برای انجام پیش ثبت‌نام در این سامانه مبلغ ۲۵ هزار تومان است.

مراحل ثبت نام در سایت کارت ملی هوشمند

۶. بعدازاینکه مراحل مربوط به پرداخت و رزرو نوبت شما انجام شد، مرحله بعدی یعنی ثبت اطلاعات اولیه آغاز خواهد شد. شما باید تمامی اطلاعات خواسته‌شده که شامل اطلاعات فردی، اطلاعات پدر، اطلاعات همسر و اطلاعات فرزند هستند را مانند تصویر زیر وارد کنید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک کنید تا اطلاعات شما ثبت شود.

چگونه در منزل برای کارت ملی خود ثبت نام کنم؟

پس‌ازاینکه تمامی مراحل ثبت‌نام شما انجام شد، یک برگه‌ای تحت عنوان برگه پیش ثبت‌نام به شما داده می‌شود. بهتر است که این برگه را نزد خود نگه دارید و کد رهگیری ثبت‌نام خود را به خاطر بسپارید.

دقت کنید که در حاضر، تنها یکی از مراحل ثبت‌نام کارت هوشمند ملی به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود و افراد باید برای تکمیل ثبت‌نام خودشان به یکی از مراکز منتخب مراجعه نمایند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *