یارانه نقدی در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه یارانه نقدی در سال آینده تغییر نخواهد کرد گفت که طبق مصوبه این کمیسیون در سال آینده سرپرست خانوارهایی که یارانه آن‌ها قطع شده می‌توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی وزارت تعاون تقاضای خود را ثبت کنند تا در صورت بررسی مجدد به آن‌ها یارانه پرداخت شود.

تغییرات یارانه نقدی

به گزارش ایسنا، رحیم زارع درباره میزان پرداخت یارانه نقدی در سال آینده گفت: دولت پیش‌بینی کرده بود که با حذف ارز ترجیحی مبلغ یارانه نقدی افزایش پیدا کند. کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد و به تبع آن دیگر یارانه نقدی در سال آینده افزایش پیدا نخواهد کرد. البته قطعی شدن این موضوع منوط به تصویب در صحن علنی است.

وی افزود: همچنین کمیسیون تلفیق تصویب کرد که دولت ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص دهد و سه میلیارد دلار یعنی به میزان ریالی ۷۵ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم اختصاص داده شود. خرید گندم از محل یارانه پیش‌بینی‌شده برای تبصره ۱۴ است که از کیلویی ۷۰۰۰ تومان به ۹۵۰۰ تومان نیز افزایش داده شد. با این شرایط مبلغ یارانه‌ها در سال آینده تغییری نکرده و همچون سال‌های گذشته خواهد بود چون منابعی برای افزایش یارانه نقدی وجود ندارد و همه منابع برای واردات کالاهای اساسی و خرید گندم از محل تخصیص ارز ترجیحی داده شده است.

جزئیات لایحه اصلاح بودجه

زارع درباره نامه اخیر رئیس‌جمهور برای اصلاح لایحه بودجه گفت: رئیس‌جمهور جهت تقویت بازار سرمایه نرخ خوراک پتروشیمی از سوخت گاز پتروشیمی را در بودجه کاهش داد که این نامه درمجموع برای تقویت بازار سرمایه است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: طبق این مصوبه در سال آینده سرپرست خانوارهایی که یارانه‌شان قطع شده است درخواست خود را در سامانه الکترونیک وزارت تعاون ثبت کرده که پس از بررسی ان شاءالله یارانه‌شان مجدد پرداخت شود. این حکم برای سال آینده بوده که در صورت تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان اجرا می‌شود.

یارانه نقدی در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند

زارع افزود: همچنین بانک مرکزی مکلف شد ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای برقی کردن چاه‌های کشاورزی از طریق شرکت‌های تابع وزارت نفت اختصاص دهد.

زارع ادامه داد: همچنین به‌موجب ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، کلیه دستگاه‌ها ازجمله بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان بورس اوراق بهادار، نیروی انتظامی، خزانه‌داری کل کشور، بیمه مرکزی، سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مکلف شدند که اطلاعات موردنیاز وزارت تعاون را به‌صورت آنلاین و رایگان در راستای تکمیل پایگاه رفاه ایرانیان در اختیار این وزارتخانه قرار دهند. وزارت تعاون هم بنا شد که دراین‌باره بحث‌های امنیتی را در نظر بگیرد و رعایت کند.

وی در ادامه گفت: مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق ملی مسکن برای سامانه ملی املاک و مسکن کشور و سامانه ثبت‌نام و پالایش متقاضیان و سامانه کنترل طرح‌های برنامه تولید مسکن و جهش تولید در نظر گرفته شد. همچنین از محل تنخواه‌گردان ۵۵۰ میلیارد در اختیار جمعیت هلال‌احمر و ۱۸۷ میلیارد تومان نیز در اختیار وزارت بهداشت برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تخصیص داده شد.

زارع افزود: در راستای مواد ۳۲ و ۳۳ قانون ششم توسعه، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان و هزار میلیارد تومان جهت پرداخت سهم دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی به‌صورت نقدی و یا اسناد خزانه با تضمین دولت تخصیص داده شد که ۵۰ درصد از اسناد خزانه باید از بانک کشاورزی باشد. همچنین ۲۵ درصد از محل درآمد حاصل از واردات خودرو برای تکمیل پروژه‌های خطوط ریلی با اولویت مناطق محروم اختصاص داده شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: شرکت مادر تخصصی عمران شهرها و سازمان زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر مکلف شدند که اجاره ۹۹ ساله به زمین‌های متعلق به خودشان را به این مالک‌ها بدهند. همچنین مالیات هر واحد مسکن مهر ۳۰۰ هزار تومان مشخص شد که برای آماده‌سازی، محوطه‌سازی و زیرساخت‌ها موردنیاز برای این واحدها هزینه می‌شود.

زارع اضافه کرد: هزار میلیارد تومان از سرجمع ۱۰ هزار میلیارد تومان اموال منقول و غیرمنقول و زمین‌های مازاد وزارت راه و شهرسازی برای احداث راه‌های عشایری تخصیص داده شد. همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شد زمین موردنیاز برای احداث پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها، پایگاه‌های حوزه مقاومت، سالن‌های فرهنگی و ورزشی بسیج و ورزشگاه‌های ۱۵ هزارنفری که در طرح‌های مسکن ملی و مسکن مهر هستند، به شکل رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهد.

وی در پایان گفت: دو درصد از وصولی حقوق معادن یا بهره مالکانه سهم معادن استان‌ها برای بهسازی جاده‌های مربوط به معادن همان استان‌ها در اختیارشان قرار گرفت. شورای برنامه‌ریزی استان هم مجاز شد ۵ درصد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای هر استان را برای بازسازی و تجهیز رده‌های انتظامی همان استان با اولویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌های همان استان هزینه کند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *