آمار جذب مشترک در ایام کرونا: همراه اول از رقبایش پیشی گرفت

بر اساس آمار جذب مشترک در ایام کرونا، همراه اول در صدر و ایرانسل در انتهای لیست قرار دارد. گزارش آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مقطع زمانی منتهی به پایان سه‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ گویای آن است که همراه اول همچنان پیشتاز و پیشران ارائه فناوری نسل ۴ در کشور بوده و بیش از مجموع مشترکان ۲ اپراتور دیگر، کاربران را تحت پوشش قرار داده است.

آمار جذب مشترک در ایام کرونا

بر اساس گزارش این سازمان از وضعیت توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار و تفکیک فناوری‌های ارائه‌شده، همراه اول بیش از ۳۸ میلیون مشترک تحت پوشش شبکه نسل ۴ (4G) دارد. مقایسه این تعداد از مشترک زمانی حائز اهمیت است که مجموع مشترکان نسل ۴ دو اپراتور دیگر یعنی ایرانسل و رایتل رقمی بیش از ۳۵ میلیون مشترک را شامل می‌شود.

آمار جذب مشترک در ایام کرونا

بر اساس آمار جذب مشترک در ایام کرونا همراه اول بالغ‌بر ۱۰ میلیون مشترک نسل ۳ و بیش از ۳۸ میلیون مشترک نسل ۴ را تحت پوشش دارد. این در حالی است که تعداد مشترکان نسل ۴ ایرانسل بیش از ۳۲ میلیون نفر و تعداد مشترکان نسل ۴ رایتل نیز بیش از ۳ میلیون مشترک است. به‌این‌ترتیب همراه اول در ارائه خدمات نسل ۴ در ایران سهم بازاری ۵۲.۲ درصدی داشته و ۴۸.۵ درصد باقی‌مانده نیز در اختیار دو اپراتور ایرانسل و رایتل قرار دارد.

در خدمات نسل ۳ هم همراه اول به علت در اختیار داشتن بیشترین مشترک و بزرگ‌ترین شبکه پوشش ارتباطات در کشور، بالغ‌بر ۱۰ میلیون مشترک را تحت پوشش دارد که این آمار درمجموع دو اپراتور ایرانسل و رایتل به کمی بیش از ۶6 میلیون مشترک می‌رسد.

و درنهایت اینکه بر اساس آمار تجمیعی مشترکان نسل ۳ و ۴ و آمار جذب مشترک در ایام کرونا، در ایران تا پایان سه‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰، همراه اول با بیش از ۴۸ میلیون مشترک از مجموع تعداد مشترکان ایرانسل با ۳۸ میلیون مشترک و رایتل با ۴ میلیون مشترک، همچنان پیشتاز بوده و ۸ میلیون مشترک بیشتر را از نعمت خدمات 3G و 4G برخوردار کرده و مانع بروز شکاف دیجیتال و جلوگیری از محرومیت‌های ارتباطی در کشور شده است.

مقایسه آمار جذب مشترک در ایام کرونا اپراتورهای مختلف

در همین حال بررسی یک آمار دیگر در خصوص میزان افزایش مشترکان اپراتورهای موبایل و مقایسه این اطلاعات با یکدیگر نیز حاوی نکات جالبی است. بررسی آمار رگلاتوری از مقطع زمانی ۳ ماهه چهارم سال ۹۸ تا ۳ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ که مقارن با ایام کرونا بود نشان می‌دهد که همراه اول بیشترین جذب مشترک را داشته است. پس از همراه اول، رایتل بالاترین درصد جذب مشترک را داشته و در انتها نیز ایرانسل کمترین درصد جذب مشترک را در مقطع مذکور داشته است.

این در حالی است که در ایام کرونا کشور با بی‌سابقه‌ترین حجم تقاضای مشترکان و هجوم به خدمات ارتباطاتی و اینترنت مواجه شد و از سوی دیگر نیز تعاملات جهانی با رکود مواجه شده بود که امر توسعه زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها را با کندی و مشکل مواجه می‌کرد.

بااین‌وجود بر اساس آمار جذب مشترک در ایام کرونا، همراه اول در برهه مواجهه با معضل کرونا، توانست تعداد مشترکان خود را از ۳۴ میلیون مشترک در ۳ ماهه چهارم سال ۹۸ به بیش از ۴۸ میلیون مشترک تا ۳ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ برساند و به‌این‌ترتیب با ۴۲.۲۵ درصد رشد، بیشترین مشترک در کشور را از نعمت خدمات ارتباطی بهره‌مند کرد.

آمار جذب مشترک در ایام کرونا

پس از همراه اول، رایتل قرار دارد که به نسبت تعداد مشترکان خود و با ۲۹.۳۰ درصد توانست در رتبه دوم تغییر تعداد مشترکان در ایام کرونا بایستد. در آمار جذب مشترک در ایام کرونا در جایگاه آخر ازنظر درصد جذب مشترکان از پایان سال ۹۸ تا زمان کنونی نیز ایرانسل قرار دارد که با ۱۹.۱۵ درصد رشد توانست تعداد مشترکان خود را از حدود ۳۲ میلیون مشترک به ۳۸ میلیون مشترک برساند.

نکته قابل‌توجه آنکه این اختلاف در تعداد مشترکان و اقدامات همراه اول در توسعه خدماتش در اقصا نقاط کشور امروز باعث بهره‌مندی میلیون‌ها نفر از ارتباطات، اینترنت، شبکه ملی اطلاعات و متعاقب آن خدمات آموزش الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و دولت الکترونیکی در کشور به‌ویژه در دو سال گذشته و برخورد با بحران کرونا شده است که در صورت نبود این اقدامات، کشور با محرومیت‌های آموزشی، اقتصادی و فرهنگی زیادی مواجه می‌شد.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *