سقف هریک از تراکنش‌های بانکی چقدر است؟

هریک از تراکنش‌های بانکی محدودیتی دارد که در این مطلب به محدودیت و سقف تراکنش‌های بانکی مختلف می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

انجام هریک از تراکنش‌های بانکی با استفاده از ابزارهای پرداخت سقف و محدودیت‌های متفاوتی دارد. امروزه روش‌های مختلفی برای انتقال و دریافت وجه و همچنین خرید اینترنتی وجود دارد. برای مثال می‌توان از حواله سحاب (که با نام کارت به کارت هم شناخته می‌شود) یا حواله پایا برای انتقال وجه نام برد. هر یک از این تراکنش‌های بانکی، روش انجام و محدودیت خاص خود را دارد

به هرگونه وسیله‌ای که با استفاده از آن بتوان عملیات انتقال وجه را انجام داد ابزار پرداخت و به‌تمامی سخت‌افزارها و نرم افزارهایی که با استفاده از ابزارهای پرداخت بتوانیم روی آن‌ها تراکنش انجام دهیم ابزار پذیرش گفته می‌شود. نقل و انتقالات وجه با استفاده از ابزارهای پرداخت (مانند کارت‌بانکی) توسط ابزارهای پذیرش (مانند درگاه پرداخت اینترنتی) در بازه‌های زمانی مشخص، سقف مشخصی دارد.

حواله ساتنا و پایا

سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالصی آنی) به‌منظور انتقال مبالغ کلان از حساب یک فرد به ‌حساب دیگری، ایجاد شده است. حواله‌های ساتنا مبتنی بر حساب بانکی است. این نوع تراکنش یا به‌صورت فوری بوده و یا حداکثر در کمتر از یک ساعت پس از ثبت درخواست، انجام می‌شود. حداقل مبلغ حواله ساتنا ۱۵۰ میلیون ریال است.

برای انجام ساتنا دو راه وجود دارد:

 • شعبه بانک: که در این حالت مبلغ انتقال نامحدود است.
 • اینترنت بانک: حداکثر مبلغ انتقال با این روش با استفاده از رمز ثابت ۵۰۰ میلیون ریال و با استفاده از دستگاه توکن ۲ میلیارد ریال است.

سامانه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی) نیز مشابه ساتنا است، با این تفاوت که برای مبالغ پایین‌تر استفاده می‌شود.

برای ثبت حواله پایا سه راه وجود دارد:

 • شعبه بانک: در این حالت حداکثر مبلغ انتقال ۵۰۰ میلیون ریال است.
 • اینترنت بانک: حداکثر مبلغ هر حواله پایا ازاین‌روش ۱۵۰ میلیون ریال است؛ اما مجموع مبالغ انتقال در هرروز نباید بیشتر از ۶۰۰ میلیون ریال باشد.
 • موبایل بانک: با استفاده از موبایل بانک هم می‌توان حواله پایا ثبت کرد. حداکثر مبلغ قابل‌انتقال از این طریق ۱۵۰ میلیون ریال است.

حواله‌های پایا، به‌صورت نرمال در دو یا سه سیکل در طول شبانه‌روز تسویه می‌شود. درنتیجه انتقال وجه ازاین‌روش آنی نیست.

دریافت وجه از دستگاه خودپرداز

یکی از اصلی‌ترین تراکنش‌های بانکی که باید به‌صورت حضوری انجام شود، برداشت وجه است. البته با شکل‌گیری و نفوذ سامانه‌ها و خدمات اینترنتی، نیاز به پول نقد کم شده و درنتیجه حجم این تراکنش در چند سال گذشته به‌شدت کاهش‌یافته است.

حداکثر مبلغ دریافت وجه از دستگاه‌های خودپرداز در طول روز برای هر کارت‌بانکی ۲ میلیون ریال است. هرچند این محدودیت در شبکه بین‌بانکی شتاب وجود دارد؛ یعنی اگر برداشت وجه درون بانکی و از خودپرداز بانک صادرکننده کارت باشد، ممکن است سقف آن بالاتر رود.

خرید با استفاده از دستگاه کارت‌خوان (POS)

دستگاه کارت‌خوان عبارت رایجی است که جایگزین پایانه فروش (Point Of Sale) شده است. این دستگاه که تحول بزرگی در الگوی خرید ایجاد کرده است، به‌سادگی در هر فروشگاهی اعم از سوپرمارکت یا نمایشگاه فروش خودرو دیده می‌شود.

حداکثر مبلغ خرید از طریق دستگاه کارت‌خوان با هر کارت‌بانکی در هرروز ۵۰۰ میلیون ریال است. برای هر فرد با هر تعداد کارت‌بانکی، حداکثر مبلغ قابل‌خرید ۱ میلیارد ریال است.

تراکنش‌های بانکی

خرید از درگاه‌های اینترنتی

خرید از درگاه اینترنتی تنها روش خرید غیرحضوری است. این روش هم مانند خرید از دستگاه کارت‌خوان، تحول گسترده‌ای در الگوی خرید ایجاد کرده است. حداکثر مبلغ خرید از درگاه اینترنتی مانند دستگاه POS است.

کارت به کارت

حواله سحاب که به نام کارت به کارت شناخته می‌شود، رایج‌ترین شیوه انتقال وجه بین افراد است. این نوع انتقال وجه برخلاف ساتنا و پایا، مبتنی بر کارت بوده و کاملاً به‌صورت آنی انجام می‌شود. البته انجام تراکنش در این روش، ازنظر مبلغ بسیار محدودتر از سایر روش‌ها است.

برای کارت به کارت دو روش متداول وجود دارد:

 • دستگاه خودپرداز: در این روش که به‌صورت حضوری انجام می‌شود، حداکثر مبلغ کارت به کارت در هرروز و برای هر کارت ۳۰ میلیون ریال است.
 • اپلیکیشن‌های پرداخت: روش متداول و غیرحضوری برای کارت به کارت، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت است. سقف کارت به کارت ازاین‌روش هم ۳۰ میلیون ریال است، البته برخی از بانک‌ها سقف کارت به کارت با استفاده ازاین‌روش را به ۱۰ میلیون ریال محدود کرده‌اند.

اپلیکیشن همراه‌کارت

یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت که خدمات ویژه‌ای را برای تسهیل کارت به کارت ارائه می‌دهد، همراه‌کارت است. در این اپلیکیشن می‌توانید از خدمات زیر برای کارت به کارت استفاده کنید:

 • کارت به کارت برای مخاطبان گوشی بدون داشتن شماره کارت مقصد
 • درخواست پول از مخاطبان گوشی
 • ارسال پول با استفاده از اسکن کارت‌بانکی
 • تشخیص شماره کارت مقصد از متن پیامک دریافتی

تراکنش‌های بانکی و کرونا

چند ماهی است که ویروس منحوس (کرونا) موجب بر هم زدن تعادل در جامعه شده است. این ویروس روزبه‌روز در سراسر جهان در حال پخش شدن است؛ به همین دلیل دولت با تسهیل امکانات و خدمات در تلاش است تا جلوی شیوع این ویروس را بگیرد.

بانک مرکزی از این قاعده مستثنا نبوده و تلاش می‌کند تا با کاهش مراجعه مردم به شعبه‌های بانکی موجب کاهش شیوع ویروس کرونا شود. ازاین‌رو طبق آخرین اعلام بانک مرکزی سقف تراکنش‌های بانکی در روز به ۵۰ میلیون (در صورت عبور از سقف مجاز دارنده حساب باید پاسخگو باشد), سقف روزانه کارت به کارت به ۶ میلیون تومان، دریافت روزانه وجه از خودپرداز به ۲۰۰ هزار تومان و سقف تراکنش در پایا به‌به حداکثر ۵۰ میلیون تومان در روز رسید.

همچنین تراکنش‌های بانکی روزانه در ساتنا به حداقل ۱۵ میلیون تومان و حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان است. گفتنی است همچنان تراکنش‌های کارتی غیرحضوری زیر ۱۰۰ هزار تومان نیاز به رمز پویا ندارد؛ اما تراکنش‌های کارتی غیرحضوری بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان نیازمند رمز دوم پویا است.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *