اطلاعات پرداخت برای ثبت شکایت از کسب‌وکارهای آنلاین الزامی شد

ثبت شکایت از کسب‌وکارهای اینترنتی از ابتدای اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ صرفاً بر مبنای اطلاعات تراکنش پرداخت امکان‌پذیر خواهد بود. این تصمیم به‌منظور جلوگیری از ثبت شکایات دروغین گرفته شده از همین رو افراد به هنگام خرید آنلاین بایستی تمامی اطلاعات پرداخت را نزد خود نگهداری و از پرداخت نقدی یا کارت به کارت خودداری کنند.

ثبت شکایت از کسب‌وکارهای آنلاین

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، از اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ به‌منظور جلوگیری از ثبت شکایات صوری و بی‌اساس نسبت به کسب‌وکارهای اینترنتی که موجب تحمیل هزینه و زحمت برای این افراد می‌شود، ثبت شکایت صرفاً بر مبنای اطلاعات تراکنش پرداخت و استعلام آن از بانک مرکزی امکان‌پذیر خواهد بود. در همین راستا به هنگام ثبت شکایت در سامانه، ورود اقلام اطلاعاتی تراکنش پرداخت مانند تاریخ، مبلغ، شماره ترمینال، شماره مرجع تراکنش و … توسط مصرف‌کننده الزامی است.

اطلاعات پرداخت برای ثبت شکایت از کسب‌وکارهای آنلاین الزامی شد

بنابراین تمامی افرادی که خرید آنلاین انجام می‌دهند بایستی هنگام خرید، اطلاعات تراکنش پرداخت را به‌صورت دقیق ذخیره و نزد خود نگهداری کنند تا در صورت بروز مشکل، امکان ثبت شکایت و پیگیری از طریق سامانه اینماد وجود داشته باشد.

خریداران در صورت پرداخت اینترنتی بایستی از صفحه تائید خرید در نمایشگر یا تلفن همراه خود عکس و در سیستم ذخیره کنند. این صفحه پس از ثبت اطلاعات در درگاه پرداخت اینترنتی و زدن دکمه پرداخت نمایش داده می‌شود. همچنین امکان ثبت شماره تلفن همراه یا نشانی ایمیل نیز در تمامی درگاه‌های پرداخت اینترنتی به‌صورت اختیاری وجود دارد که در صورت تکمیل آن، اطلاعات رسید تراکنش از طریق پیامک یا ایمیل ارسال خواهد شد.

اگر هم از گزینه پرداخت هنگام تحویل (CoD) استفاده شده، کافی است مصرف‌کنندگان رسید کارت‌خوان یا تصویر آن را نزد خود نگهداری کنند. لازم به تأکید است که در سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی، امکان ثبت شکایت صرفاً در صورت واریز وجه از طریق شبکه پرداخت کشور وجود دارد و در صورت واریز وجه از طریق کارت به کارت یا روش‌های دیگر (نقدی)، امکان ثبت شکایت و پیگیری خرید از طریق سامانه اینماد وجود نخواهد داشت.

در این سامانه پس از ثبت شکایت توسط مصرف‌کننده، چنانچه شکایت از طریق مذاکره با کسب‌وکار مرتفع نشود مشتری می‌‌تواند با اختیار خود، شکایت را از دو مسیر ارجاع به «مراجع اداری» یا «هیئت داوری» پیش ببرد.

لازم به ذکر است، مصرف‌کنندگان می‌توانند جهت تسریع در حصول نتیجه نهایی، از درخواست داوری در سامانه استفاده کنند. فرآیند داوری در سامانه برخط حل اختلاف جمعی به‌عنوان اولین سامانه داوری برخط در کشور که بخشی از سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات است، انجام می‌شود.

حل‌وفصل اختلافات در این سامانه بدون نیاز به رسیدگی قضایی و شبه قضایی انجام و از طریق فرآیند داوری طی حداکثر سه هفته به رأی لازم‌الاجرا منتهی خواهد شد و علاوه بر ضمانت اجرایی اداری برای کسب‌وکارهای اینترنتی، رأی صادره قابلیت اجرا از طریق قوه قضائیه را نیز خواهد داشت.




دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *