حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی تا نیمه اول سال ۹۹

حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی که قرار بود در اسفند ماه ۹۸ انجام شود، حالا در نیمه اول سال انجام خواهد شد. رئیس پلیس راهور ناجا گفت: جریمه و کروکی‌های کاغذی در راستای تحول سیستمی پلیس الکترونیکی می‌شود.

حذف جریمه و کروکی‌های کاغذی

سردار “سیدکمال هادیانفر” در گفت وگو با خبرنگار انتظامی ایرنا اعلام کرد: یکی از برنامه‌هایی که به صورت جدی در پلیس راهور علاوه بر برنامه‌هایی از جمله کاهش تصادفات، مدیریت صحیح ترافیک و ارائه خدمات مطلوب، انجام می شود، تحول سیستمی در حوزه هوشمندسازی و اثبات پلیس در این بخش است که البته اقدامات گسترده‌ای در این حوزه صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: حذف جریمه و کروکی های کاغذی منجر به افزایش صحت کار و کاهش هزینه‌های دولت و مردم می‌شود، براین اساس این اقدام از موضوعات جدی پلیس است.

سردار هادیانفر همچنین افزود: حدود ۶ هزار دست‌افزار در کشور به این منظور در اختیار همکاران قرار گرفته و تقریبا درصد زیادی از همکاران در پلیس ترافیک شهری و پلیس راه از دست افزارهای هوشمند استفاده می‌کنند که از طریق این دست‌افزارها از سوابق راننده و وضعیت  وسیله نقلیه مطلع می‌شوند.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: در حالی‌که در اعمال جریمه دستی چنین مزیتی وجود ندارد اما با الکترونیکی شدن جریمه و کروکی‌ها، کافی است شماره پلاک را وارد سیستم کنیم، تمام اطلاعات وسیله نقلیه در دست افزار پلیس رویت می‌شود و دیگر نیازی نیست که بقیه موضوعات مرتبط به خودرو را وارد کنند یا با وارد کردن کد ملی یا شماره گواهینامه به راحتی اطلاعات خودرو و راننده در اختیار پلیس قرار می‌گیرد.

سردار هادیانفر افزود: از طریق دست‌افزارها می‌توان بیمه خودروها را چک کرد و از معتبر بودن بیمه‌نامه‌ها مطمئن شد البته اطلاعات دیگری نیز از جمله مسروقه یا توقیفی بودن خودرو نیز در اختیار افسر پلیس راهور قرار می‌گیرد.

وی گفت: موضوع کرونا در برنامه‌ریزی ما اختلال ایجاد کرد که البته نه تنها در برنامه‌ریزی پلیس بلکه در برنامه‌ریزی دنیا اختلال ایجاد کرده اما خیلی زود تجهیزات مرتبط به این موضوع کامل می‌شود و به تعهدی که به مردم دادیم، عمل خواهیم کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: به‌زودی سیستم الکترونیکی شدن جریمه و کروکی‌ها در کشور به صورت یکپارچه انجام می‌شود. از اقداماتی که براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی صورت گرفت این است که جریمه‌ها را بلافاصله به صورت پیامک به افرادی که تخلف کرده‌اند، اطلاع‌رسانی کنیم که بدانند در کجا و به چه دلیلی جریمه شده‌اند از این طریق اقدام پیشگیرانه صحیح اتفاق می‌افتد و همچنین هموطنان از میزان جریمه خود مطلع می‌شوند تا مشمول بحث دو برابر شدن جرائم نشود.

سردار هادیانفر افزود: اکنون در سراسر کشور بیش از ۹۰ درصد جریمه‌ها با سیستم دست‌افزار انجام می‌شود هر چند با پانچ دستی نیز پیامک به هموطنان ارسال می‌شود اما دست‌افزارهای پلیس بلافاصله جریمه ها را ارسال می‌کند.

وی در مورد حذف کروکی‌های دستی گفت: دوره آزمایشی آن سپری شده و دنبال تامین تجهیزات در این زمینه هستیم تا کروکی‌ها الکترونیک شوند. در مرحله اول کروکی‌های سازشی (تصادفات خسارتی) را تحت شبکه، اجرایی می‌کنیم که در این سیستم مختصات و اطلاعات به صورت دقیق در اختیار پلیس قرار می‌گیرد و همچنین از کروکی‌های تقلبی و کلاهبرداری در این بخش جلوگیری می‌شود و صحت عملی که در این زمینه وجود دارد بسیار بیشتر از کروکی‌های دستی است که با تامین تجهیزات مورد نیاز جریمه و کروکی‌های الکترونیکی تا نیمه اول امسال اجرایی می‌شود.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *