شرایط خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی

در این مطلب به بررسی شرایط خرید سیم‌ کارت توسط اتباع خارجی خواهیم پرداخت.

شرایط خرید سیم‌کارت توسط اتباع خارجی

بحث خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی در سال گذشته و با استوری منتشر شده توسط فرشته حسینی، بازیگر افغان سینما که از مشکلات خرید سیم‌کارت توسط اتباع افغانستانی شکایت داشت به شدت داغ و گسترده شد. بحثی که آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم به سرعت به آن ورود کرده و خبر از رفع مشکلات و موانع موجود خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی داد. اما بعد از تمام شدن این بحث‌ها همچنان این سوال وجود دارد که برای خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی کشور چه شرایطی وجود دارد و این افراد چگونه می‌توانند سیم‌کارتی را به نام خودشان خریداری کنند؟ در ادامه با پاسخ به این سوالات ما همراه باشید.

مشکل اصلی خرید سیم‌کارت

اصلی‌ترین مشکلی که برای خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی وجود دارد، بحث احراز هویت است.مسئله احراز هویت در هنگام خرید سیم کارت برای اتباع داخلی و خارجی یکسان است. با این تفاوت که احراز هویت اتباع داخلی از طریق استعلام از ثبت‌احوال انجام می‌شود اما برای احراز هویت اتباع خارجی چند روش وجود دارد. کسانی که قصد دارند با استفاده از گذرنامه خود سیم‌کارت دریافت کنند، باید از طریق نیروی انتظامی استعلام شوند و عده‌ای دیگر مانند برادران و خواهران افغانستانی ما یک راه‌های شناسایی به نام کد آمایش دارند که از طریق سامانه پژواک استعلام می‌شود.

طبق صحبت‌های رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مشکل اصلی این است که برخی اوقات در زمان استعلام، سامانه پژواک دچار مشکل می‌شود، اما این تمام دلیل نیست. دفاتر پیشخوان هم این موضوع را دستاویزی قرار داده‌اند تا کاری که وظیفه‌شان است را انجام ندهند. خیلی‌ها در پاسخ به مشتری می‌گویند نمی‌توانیم وارد سایت شویم، این در حالی است که پس از بررسی مشخص می‌شود آن‌ها هیچ استعلامی انجام نداده‌اند.

شرایط خرید سیم‌کارت توسط اتباع خارجی

در صورت مواجهه با این مشکل چه باید کرد؟

بر اساس گفته‌های حسین فلاح جوشقانی مشکلات تا حد زیادی برطرف شده‌اند و تذکر‌های لازم در این زمینه به اپراتورها و دفاتر پیشخوان داده شده است.

با این وجود در صورتی که دفاتر پیشخوان به هر دلیلی از ارائه خدمات به اتباع خودداری کردند، امکان ثبت شکایت از آن‌ها در سامانه ۱۹۵ وجود دارد و براساس گفته‌های سازمان تنظیم مقررات و همچنین وزارت ارتباطات این شکایات فورا مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شرایط و مدارک مورد نیاز خرید سیم کارت توسط اتباع خارجی

اتباع خارجی مقیم ایران از لحاظ قانونی هیچ مشکلی برای خرید سیم‌کارت نداشته و از نظر قانونی هر کدام از اتباع می‌توانند تا حداکثر سه سیم‌کارت به نام خود داشته باشد. این افراد می‌توانند با مرجعه به دفاتر اپراتورها و یا دفاتر پیشخوان ارائه دهنده‌ی این خدمات و ارائه مدارک مورد نیاز (کارت اقامت اتباع یا کارت آمایش و یا گذرنامه)، نسبت به خرید سیم‌کارت خود، اعم از دائمی یا اعتباری اقدام نموده و از خدمات آن بهره‌مند شوند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *