چگونگی ثبت شکایت در سامانه ۱۹۵

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با راه‌اندازی سامانه ۱۹۵ به شکایت مشترکان از کیفیت خدمات مختلف حوزه‌ی ارتباطات رسیدگی می‌کنند. در این مطلب به بررسی مواردی که می‌توانید در خصوص آنها به سامانه ۱۹۵ مراجعه کرده و شکایت خود را ثبت کنید خواهیم پرداخت.

سامانه ۱۹۵ به منظور افزایش رضایت کاربران و رسیدگی به شکایت‌های مردمی در حوزه‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل تلفن ثابت، اینترنت، تلفن همراه، خدمات پستی، تشعشعات و دفاتر پیشخوان راه‌اندازی شده است. کاربران سرویس‌های ارتباطی، فناوری اطلاعات و پستی می‌توانند با مراجعه به سایت https://195.cra.ir  یا تماس با تلفن گویای ۱۹۵ شکایت‌های خود را از سرویس‌های مختلف حوزه ICT ثبت و پیگیری کنند.

شکایت به رگولاتوری و سامانه ۱۹۵

با مراجعه به آدرس https://195.cra.ir و در صفحه‌ی اصلی گزینه‌های ثبت شکایات با پنج گزینه مواجه می‌شویم که گزینه ثبت گزارش‌های مردمی فعلا در دسترس قرار ندارد. چهار گزینه‌ی دیگر این صفحه شامل گزینه‌های: ثبت شکایت، پیگیری شکایات، سایرراه‌های ثبت شکایات، و رویت شکایات سایر مشترکین است.

در گزینه‌ی «سایر راه‌های ثبت شکایات»، ثبت شکایت تلفنی سامانه ۱۹۵ و همچنین روش ثبت شکایت از پیامک‌های مزاحم تبلیغاتی با ارسال شماره مورد نظر به سرشماره‌ی رایگان ۱۹۵ معرفی شده‌اند.

در بخش «رویت شکایات سایر مشترکین» این امکان را دارید که شکایات ثبت شده بر اساس موقعیت مکانی نوسط سایر کاربران را همراه با تاریخ و نوع شکایت بر روی نقشه مشاهده کنید. و از بخش «پیگیری شکایات» نیز می‌توانید به شکایت‌های ثبت شده‌ی خود رسیدگی کنید.

بخش ثبت شکایت سامانه‌ ۱۹۵

شکایت به رگولاتوری و سامانه ۱۹۵

با ورود به بخش ثبت شکایت سامانه ۱۹۵، نقشه‌ی کشور به شما نشان داده خواهد شد که در آن باید مکان مورد نظر خود برای ثبت شکایت را انتخاب کرده و یا از طریق نواری که در سمت راست بالای صفحه قرار دارد آدرس مورد نظر خود را جستجو کنید. پس از این مرحله به صفحه‌ی دیگری انتقال داده می‌شویم که در آن هفت دسته‌بندی مختلف وجود دارد، انتخاب هرکدام از این دسته‌بندی‌ها امکان ثبت شکایت در آن زمینه را به ما می‌دهد. در ادامه به معرفی این دسته‌‌‌ها و موارد شکایت در هر دسته خواهیم پرداخت.

شکایت به رگولاتوری و سامانه ۱۹۵

اینترنت

با انتخاب گزینه‌ی اینترنت، امکان انتخاب سرویس مورد نظر از میان انواع اینترنت مانند اینترنت همراه، اینترنت پرسرعت ADSL، اینترنت فیبر نوری و … وجود دارد و پس از انتخاب نوع سرویس و نام اپراتور می‌توانید نوع شکایت و موضوع شکایت خود را انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعد با ثبت اطلاعات تماس خود می‌توانید شکایت خود را تکمیل کرده و کد پیگیری خود را دریافت کنید.

تلفن ثابت

در گزینه‌ی تلفن ثابت نیز همانند گزینه‌ی اینترنت امکان انتخاب اپراتور، نوع و موضوع شکایت وجود دارد و با وارد کردن این اطلاعات می‌توانید به مرحله‌ی بعدی رفته و با ثبت اطلاعات تماس، شکایت خود را نهایی کنید.

تلفن همراه

در بخش تلفن همراه امکان انتخاب سرویس، از میان سرویس‌های مکالمه، خدمات ارزش افزوده، پوشش شبکه، خدمات و سرویس‌ها، موارد ایمنی، خدمات پشتیبانی و پیامک وجود دارد. با انتخاب سرویس مورد نظر خود و انتخاب نام اپراتور می‌توانید نوع و موضوع شکایت خود را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات تماس، شکایت خود را ثبت و کد پیگیری را نیز دریافت کنید.

خدمات پستی

در سامانه ۱۹۵ امکان شکایت از سرویس‌های داخلی و خارجی پست نیز وجود دارد. و با انتخاب نام اپراتور از میان شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و پست اول فاخر ایرانیان، امکان انتخاب و شکایت از سرویس‌های گوناگون پستی در بخش موضوع شکایت برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

شکایت به رگولاتوری و سامانه ۱۹۵

تشعشعات

در این بخش امکان شکایت از تشعشعات آنتن‌های اپراتورهای ارتباطی برای کاربران فراهم شده است. می‌توانید با انتخاب اپراتور مورد نظر شکایت خود را ثبت کنید.

دفاتر پیشخوان

در سامانه ۱۹۵ امکان ثبت شکایت از دفاتر پیشخوان در زمینه‌های: نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات، فضا و امکانات، هزینه ارائه خدمات و رفتار کارکنان وجود دارد. با انتخاب نام دفتر و هرکدام از زمینه‌های ذکر شده می‌توانید موضوع شکایت خود را نیز انتخاب کرده و شکایت خود را از دفتر پیشخوان مورد نظر ثبت کنید.

خدمات ارزش افزوده

برای شکایت از خدمات ارزش افزوده می‌توانید با مراجعه به این بخش، پس از انتخاب اپراتور مورد نظر، شکایت خود را در مورد موضوعاتی از جمله: عضویت ناخواسته در سرویس، هزینه ارائه سرویس، نحوه عضویت، تمدید ناخواسته سرویس و عدم لغو سرویس ثبت کنید.دیدگاه‌ها (۲ دیدگاه)


  1. این سامانه ۱۹۵هم اش چرته دستش با دزدا توو یک کاسه ست سیم کارتی که سال۸۵ چهارصدپانصد تومن خریدم و الان شده ۱۰میلیون رو همراه اول از من ۱۰۰هزار تومن میخره، سیم کارتمو برمیگردونه بکسی هم نفروختن منتظرن من ۱۰۰تومن بگیرم رضایت بدم منم نمیدم حالا ۱۹۵ پشت همراه اوله و شکایت منو رد کرده، دزدی مگه شاخ و دم داره! تازه ۱۹۵ بجنبی احترامی هم کردن گوشی رو دوبار روم قطع کردن چون اعتراض کردم و بعد هم منو از دسترس خارج کردن بدون ۱۹۵ الکی من حق مو میخوام نمیزارم کسی بدزده ازم من خواهر شهیدم و منتظر باشید از اخبارشبکه های مختلف و رسانه های اینستا و… آبروی شما و همراه اول رو ببرم یک ایران هم قطعا پشتون مردم دلشون ازشما خونه خون، متاسفم برای پدر و مادرم که پسر۱۸ساله شونو دادن هدف تیر دشمن که شماها سرکار باشید و حق مارو بخورید لعنت به اونی که حق مو میخوره من راضی نیستم نمیزارم حق مو بخورید من رسانه ایش میکنم ولی اونموقع برای شما خیلی بد میشه خیلیییی و مردم هرچند بشماها بی اعتمادی ولی بی اعتماد تر میشن من اینو بگوش مجلس و رئیس جمهور میرسونم منتظر باشید ، جالبه زنگ میزنم۱۹۵اعتراض که چرا پشت دزدی همراه اول هستید میگن بی احترامی نکنید و تلفن رو ، روی خواهر شهید قطع میکنن!!! اونموقع که همراه اول حق منو میخواد بخوره بی احترامینیست؟تلفن رو من قطع میکنید بی احترامی نیست؟مسدود میکنید چون حقمون که با رنج با حقوق ۴۰هزار تومن سال ۸۵بدستش اوردم، بی احترامی نیست؟فروش سیم کارت من در حلق هرکسی برود از گوشت مردار هم حرام تر است ، رهبر مگر هزاربار نگفت احترام خانواده شهید رو داشته باشید!!! من کارشما رو رسانه ای و تلویزیونی میکنم ، پشتم خیلی‌ها رو دارم که الان وقتشه ازشون استفاده کنم والسلام


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *