ایجاد محدودیت در صدور ویزای گردشگری با شیوع اومیکرون

صدور ویزای گردشگری به‌جز گردشگری سلامت تا ۱۵ روز متوقف شده است. همچنین برای ورود مسافران برخی کشورها با شیوع اومیکرون محدودیت‌هایی به وجود آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی وزیر کشور در روزهای اخیر پیرو شیوع ویروس سویه جدید کرونا به نام اومیکرون در کشور بیان کرد: محدودیت‌هایی برای کنترل سویه جدید در نظر گرفته شده و قرار شده کشورهایی که بیشتر اروپایی و آفریقایی هستند و نقطه شروع این سویه جدید بودند، محدودیت‌های تردد به ایران داشته باشند. سایر کشورها هم به مدت دو هفته در قالب ۷ مورد که از قبل مشخص شده با رعایت کامل اصول بهداشتی مجاز به تردد هستند.

محدودیت در صدور ویزای گردشگری

وزیر کشور با بیان اینکه رفت‌وآمد عمومی به مدت دو هفته به کشور برقرار نیست، گفت: تجار، سرمایه‌گذاران، دیپلمات‌ها و کسانی که برای درمان، از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و سرفصل‌هایی که از قبل مشخص شده می‌توانند به کشور تردد کنند.

وی گفت: محدودیت‌های تردد از داخل به خارج برای خارجی‌ها دیده شده و برای ایرانی‌هایی که از آن مسیرها می‌آیند باید حتماً دو دوز واکسن را زده و پی سی آر منفی داشته باشند و در صورت لزوم در مرز مجدداً تست پی سی آر از آن‌ها گرفته شود و اگر منفی بود می‌توانند وارد شوند در غیر این صورت باید قرنطینه شوند.

بر اساس دستورالعمل ارسال‌شده به دستگاه‌های مختلف ازجمله وزارت میراث فرهنگی در خصوص صدور ویزای گردشگری و کنترل مسافران در مبادی مرزی در هشتادوهفتمین جلسه کمیته امنیتی- اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مواردی به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد.

در این دستورالعمل آمده است:

ورود مسافران ۸ کشور آفریقایی ازجمله زیمبابوه، موزامبیک، نامیبیا، مالاوی، آفریقای جنوبی، اسواتینی، لسوتو و بوتسوانا از تاریخ ابلاغیه به مدت ۱۵ روز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ممنوع شد.

افراد ایرانی ورودی از این ۸ کشور علاوه بر دارا بودن گواهی دریافت دو دوز واکسن و انجام تست پی سی آر منفی با ۴۸ تا ۷۲ ساعت اعتبار چنانچه دارای بیماری باشند با هزینه شخصی در اماکن اعلامی قرنطینه می‌شوند.

همچنین وزارت امور خارجه باید به همه کشورها اعلام کند ورود مسافران به ایران تا اطلاع ثانوی مشروط به دارا بودن گواهی تزریق دو دوز واکسن، داشتن نتیجه تست منفی پی سی آر و انجام تست پی سی آر در مبادی مرزی ورودی برای افراد مشکوک با پرداخت هزینه شخصی است.

مسافران مستقیم و غیرمستقیم ورودی از انگلیس، نروژ، دانمارک و فرانسه از تاریخ ابلاغیه تا ۱۵ روز آینده باید گواهی دریافت دو دوز واکسن، تست منفی با اعتبار ۴۸ تا ۷۲ ساعت داشته باشند و آن‌ها نیز درصورتی‌که علائمی داشته باشند باید تا مشخص شدن نتیجه تست در قرنطینه بمانند؛ اما کسانی که دارای تست مثبت باشند با هزینه شخصی به مدت ۱۴ روز قرنطینه خواهند شد.

در دستورالعمل صدور ویزای گردشگری اعلام شده که ورود دارندگان روادید درمانی (گردشگری سلامت)، سرمایه‌گذاری، دارندگان مهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت، دارندگان روادید با حق کار، دارندگان روادید تحصیلی، دارندگان پروانه‌های اقامت معتبر جمهوری اسلامی ایران به مدت ۱۵ روز از شنبه مورخ ۴ دی‌ماه ۱۴۰۰ از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی مجاز است.

همچنین ورود اتباع ایرانی حاضر در کشورهای همسایه به داخل ایران از مرزهای زمینی با رعایت الزامات بهداشتی امکان‌پذیر است. خروج اتباع خارجی حاضر در کشور هم از مرزهای زمینی بلامانع است.

از وزارت خارجه و وزارت میراث فرهنگی نیز خواسته شده نسبت به اطلاع‌رسانی مقررات ابلاغی اقدام تا از بروز مشکل در مرزها جلوگیری شود.

صدور ویزای گردشگری

پیرو دستورالعمل صدور ویزای گردشگری، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور با رعایت موارد اعلامی محدودیتی ندارد. وی گفت: همچنین ایرانی‌هایی که در خارج از کشور هستند در هیچ زمانی حتی در زمان اوج شیوع کرونا محدودیتی نداشته اما بااین‌حال در مرزها از آن‌ها تست گرفته می‌شود.

رفیعی افزود: در میان شرایط اعلامی برای ورود مسافران نیز، دارندگان ویزای سلامت می‌توانند وارد ایران شوند. هرچند که در شش ماه گذشته اگر افرادی هم به ایران با ویزای سلامت می‌آمدند مشکلی نداشتند ولی شاید ۱۰ درصد آن‌ها هم با هدف درمان نمی‌آمدند بنابراین می‌توان گفت در حال حاضر جز برای چند کشور، سفرهای خارجی متوقف نیست.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *