چگونه سال آینده از طرح ترافیک استفاده کنیم؟

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران؛ ساعت اجرای طرح ترافیک تا شرایط شیوع بیماری کرونا در سال ۱۴۰۱ را از ۷:۳۰ صبح الی ۱۷ عصر (با یک خروج رایگان بعد از ساعت ۱۴:۳۰) اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عمار سعیدیان‌فر با بیان اینکه هم‌زمان با آغاز سال ۱۴۰۱ طرح ترافیک اجرا می‌شود، افزود: سازوکار اجرایی مصوبه مدیریت محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در سال ۱۴۰۱ مطابق با طرح ترافیک سال ۱۴۰۰ است و تنها تفاوت آن نسبت به سال ۱۴۰۰، افزایش تعرفه‌ها طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است.

طرح ترافیک در سال ۱۴۰۱

به گفته سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران؛ طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک در سال ۱۴۰۱، ۲۵ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

سعیدیان‌فر درباره نرخ عوارض پایه سال جدید، تأکید کرد: نرخ پایه عوارض سال ۱۴۰۱ مبلغ ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان است که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۵ درصد افزایش یافته است. اگر متقاضیان در محدوده طرح ترافیک تردد کنند ضریب محدوده تردد ۱/۵ و اگر در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد کنند ضریب ۰/۷۵ محاسبه می‌شود؛ اما در محدوده کنترل آلودگی هوا هر شهروند دارای پلاک با سر شماره شهر تهران، ۲۰ روز سهمیه تردد فصلی رایگان دارد که در صورت اتمام ۲۰ روز سهمیه مذکور، عوارض تردد از وی دریافت می‌شود.

سعیدیان‌فر گفت: چنانچه شهروندان تا ساعت ۲۴ همان روز ورود خود به محدوده طرح ترافیک رزرو را انجام ندهند، مبلغ ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان به بدهی عوارض تردد در طرح ترافیک آن‌ها در سامانه «تهران من» اضافه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نخستین ورود و آخرین خروج خودروها ملاک محاسبه میزان پرداختی عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هواست، افزود: اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰ وارد محدوده و پیش از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۳۲۱ هزار و ۹۳۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۱۶۰ هزار و ۹۶۵ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران در ادامه چگونگی عوارض خودروهای دارای معاینه فنی برتر را هم بیان کرد و افزود:اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پیش از ساعت ۱۰ وارد محدوده و پیش از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۴۵۹ هزار و ۹۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۲۲۹ هزار و ۹۵۰ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

جزئیات طرح ترافیک سال 1401

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پیش از ساعت ۱۰ وارد و پس از ساعت ۱۶ خارج از محدوده شود باید مبلغ ۶۸۹ هزار و ۸۵۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۳۴۴ هزار و ۹۲۵ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰ وارد و پس از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۴۵۹ هزار و ۹۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۲۲۹ هزار و ۹۵۰ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰ ورود و خروج از محدوده داشته باشد باید مبلغ ۴۵۹ هزار و ۹۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۲۲۹ هزار و ۹۵۰ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰ وارد و پیش از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۳۲۱ هزار و ۹۳۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۱۶۰ هزار و ۹۶۵ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

همچنین اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۶ ورود و خروج داشته باشد باید مبلغ ۴۵۹ هزار و ۹۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

عوارض خودروهای فاقد معاینه فنی برتر نیز از خودروهای دارای معاینه فنی برتر بیشتر و به شرح جدول زیر است:

سعیدیان‌فر با بیان اینکه ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک پیش از ساعت ۹ می‌توانند یک خروج رایگان داشته باشند و پس از ساعت ۱۴:۳۰ نیز در شرایط شیوع بیماری کرونا می‌توانند یک ورود رایگان داشته باشند، افزود: امکان تردد بین این ۲ ساعات برای ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیم‌بها محاسبه می‌شود و نیازی به رزرو طرح ندارند.

وی در ادامه تأکید کرد که مستأجران نیز باید قرارداد اجاره و مالکین سند مالکیت خود را به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری ارائه دهند تا پس از تائید، سکونت در محدوده‌های دوگانه برای آن‌ها درج شود. افرادی هم که اکنون در حال استفاده از امتیاز ساکنان هستند باید عوارض نوسازی، پسماند ملک، بدهی عوارض سالیانه خودرو و بدهی عوارض طرح ترافیک خود را پرداخت کنند در غیراین‌صورت از این امتیاز برخوردار نمی‌شوند.

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران با بیان اینکه بسته‌های یک‌ماهه، سه‌ماهه و شش‌ماهه برای شهروندان با مبالغ مختلف در نظر گرفته‌ شده است، افزود: شهروندان می‌توانند با توجه به نوع خودرو و معاینه فنی، بسته موردنظر را خریداری کنند.

سعیدیان‌فر درباره هزینه بسته‌ها برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی، توضیح داد: تعرفه بسته یک‌ماهه برای خودروی دارای معاینه فنی عادی برابر با یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان، بسته سه‌ماهه برابر با سه میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و بسته شش‌ماهه برابر با پنج میلیون و ۹۱۰ هزار تومان است.

وی درباره هزینه بسته‌ها برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر هم گفت: تعرفه بسته یک‌ماهه برای خودروی دارای معاینه فنی برتر برابر با ۷۷۶ هزار تومان، بسته سه‌ماهه برابر با دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و بسته شش‌ماهه برابر با چهار میلیون و ۱۳۶ هزار تومان است.

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران درباره هزینه بسته‌ها برای خودروهای برقی و هیبریدی، عنوان کرد: تعرفه بسته یک‌ماهه برای خودروهای برقی و هیبریدی برابر با ۱۱۱ هزار تومان، بسته سه‌ماهه برابر با ۳۱۴ هزار تومان و بسته شش‌ماهه برابر با ۵۹۱ هزار تومان است.

سعیدیان‌فر با بیان اینکه همچنان طرح ترافیک در روز پنجشنبه اجرا نمی‌شود و محدوده‌های دوگانه کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک در روز پنجشنبه تبدیل به یک محدوده کنترل آلودگی هوا می‌شوند، افزود: اگر سهمیه ۲۰ روز تردد فصلی تمام شده باشد در صورت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا، نصف تعرفه محدوده طرح ترافیک به حساب شهروند منظور می‌شود؛ چنانچه سهمیه ۲۰ روز تردد فصلی تمام نشده باشد به‌صورت رایگان می‌توانند وارد محدوده کنترل آلودگی هوا شوند.

وی در ادامه یادآور شد: شهروندان درصورتی‌که در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کرده باشند، در هر فصل سهمیه ۲۰ روز تردد رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا دارند، این سهمیه برای محدوده طرح ترافیک نیست.

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران درباره اعتبار سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران، بیان کرد: تا زمانی که سهمیه طرح ترافیک ۱۴۰۱ خبرنگاران اختصاص پیدا کند، سهمیه طرح ترافیک سال ۱۴۰۰ آنان معتبر است.

سعیدیان‌فر درباره چگونگی تخصیص یافتن سهمیه طرح ترافیک به خبرنگاران متقاضی گفت: ابتدا خبرنگاران باید در سامانه «تهران من» ثبت‌نام را به‌صورت کامل به همراه بارگذاری مدارک، انجام دهند. زمان ثبت‌نام خبرنگاران تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است. برای بررسی مدارک و سپس تخصیص سهمیه تا ۲ ماه پس از اردیبهشت نیز زمان لازم است. البته تخصیص کارت بلیت خبرنگاری در زمان کوتاه‌تری انجام خواهد پذیرفت.

به گفته وی؛ خبرنگارانی که متقاضی دریافت کارت بلیت مترو و اتوبوس هستند نیز باید تا ۳۰ فروردین ثبت‌نام خود را انجام دهند.

سرپرست معاونت بهره‌برداری از سیستم‌های حمل‌ونقل و محدوده‌های ترافیکی شهرداری تهران در ادامه تأکید کرد: ثبت‌نام خبرنگاران در سامانه «تهران من» به معنای اختصاص سهمیه نیست و در صورت تائید مدارک خبرنگاری، باید از سمت رسانه موردنظر با توجه به سهمیه تخصیصی، معرفی شوند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *