گوشی‌های سامسونگ و اپل در شبکه 5G ایران کار نمی‌کنند

درحالی‌که اپراتورهای موبایل در حال راه‌اندازی و توسعه شبکه 5G ایران هستند، دسترسی به تکنولوژی 5G برای کاربران ایرانی سامسونگ و اپل فعلا امکان پذیر نیست. به‌‌رغم وجود گوشی‌های 5G سامسونگ و اپل در بازار ایران، کاربران این برندها به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها از طرف این دو برند، قادر به استفاده از این خدمات نیستند. این در حالی است که کاربران هوآوی و شیائومی به راحتی می‌توانند از این تکنولوژی در گوشی‌هایی که از 5G پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنند.

شبکه 5G ایران

به گفته کارشناسان، سامسونگ و آیفون به دلایل فنی دسترسی به این امکان را در خاورمیانه محدود کرده‌اند و باید اپراتورها برای آزاد کردن این قابلیت با آن ها وارد مذاکره شوند. شنیده‌ها حاکی از آن است که درحال‌حاضر ایرانسل و همراه اول این مذاکرات را شروع کرده‌اند، اما زمان حل این موضوع فعلا مشخص نیست و حتی ممکن است تا چند ماه طول بکشد.

  فاصله دو ساله تا استفاده از شبکه 5G ایران

به گفته محمد کشوری، کارشناس حوزه‌ آی‌تی، اولین بسته‌های تجاری 5G به‌صورت 5G FWA (انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت) کار می‌کنند؛ به این صورت که این تکنولوژی به‌صورت مستقیم به گوشی‌ها متصل نشده و امکان استفاده از آن فقط از طریق وای‌فای ممکن خواهد بود. وی در این‌باره توضیح داد که درحال‌حاضر هم به‌صورت پایلوت در بعضی از محدوده‌ها ایرانسل و همراه اول این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند و مبین‌نت هم قرار است به زودی اتصال خانگی 5G را ممکن کند که البته آن هم در محدوده خاصی در دسترس خواهد بود. کشوری افزود: «کاربرانی که گوشی تلفن‌همراه آن ها از فناوری نسل پنج تلفن ‌همراه پشتیبانی می‌کند، می‌توانند با اتصال به این سایت از آن استفاده کنند و کاربرانی که گوشی هوشمند آن ها قابلیت پشتیبانی از شبکه ۵G را نداشته باشد نیز می‌توانند از طریق Hotspot مودم 5G ایرانسل در این سایت، به‌صورت وای‌فای به شبکه نسل پنج تلفن ‌همراه متصل شوند.» او پیش‌بینی می‌کند که حداقل یک سال و نیم تا استفاده گسترده 5G FWA فاصله داریم و دو سال پس از آن هم برای استفاده مستقیم گوشی‌ها از این تکنولوژی طول خواهد کشید.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *