آیا سود سپرده‌ های بانکی افزایش یافته است؟

بانک‌ها به‌صورت غیرقانونی و غیررسمی، سود سپرده‌ های بانکی خود را حتی تا محدوده ۲۴ درصد افزایش داده‌اند.

مقدمه

تا چندی پیش، تنها تعدادی اندکی از بانک‌ها و برای سپرده‌های میلیاردی سود ۲۵ درصدی پرداخت می‌کردند؛ اما این روزها بانک‌ها به اسم طرح‌های خاص سود سپرده‌ های بانکی خود را حتی تا محدوده ۲۴ درصد افزایش داده‌اند.

بانک مرکزی در آخرین بخشنامه خود به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اعلام کرده بود که نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار بین ۱۰ تا ۱۸ درصد است. باوجوداین، اغلب بانک‌های دولتی و خصوصی سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری خود را به ۲۴ درصد رسانده‌اند.

اما پرداخت اصل سپرده و سود را بانک مرکزی تضمین نمی‌کند. طبق مصوبات هیئت‌وزیران، سقف ضمانت سپرده‌گذاری در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ۱۰۰ میلیون تومان است. یعنی اگر بانک یا موسسه اعتباری دچار مشکل شد، بانک تنها ۱۰۰ میلیون تومان از مبلغ سپرده را پرداخت می‌کند. به گفته کارشناسان با توجه به تورم و پرداخت سودهای بیش از ۲۰ درصد توسط بانک‌ها، ممکن است بانک‌ها در آینده دچار بحران مالی شوند.

افزایش سود سپرده‌ های بانکی

سود سپرده‌ های بانکی بانک مسکن

اپراتور بانک مسکن می‌گوید: در طرح‌ جدید بانک حداکثر ۲۴ درصد سود در مدت‌زمان شش ماه به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنیم. حداقل سپرده‌گذاری برای دریافت این سود ۱۰۰ میلیون تومان است و سقفی برای آن وجود ندارد.

سود سپرده‌ های بانکی بانک گردشگری

معاون یکی از شعبه‌های بانک گردشگری توضیح می‌دهد: به متقاضیانی که بیش از ۳۰۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری می‌کنند ۲۳ درصد سود پرداخت، به سپرده‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی حدود ۲۰ درصد سود سپرده پرداخت می‌شود.

سود سپرده‌ های بانکی بانک شهر

برای سپرده‌های ویژه و میلیاردی بانک شهر سود ۲۲ درصد پرداخت می‌کند. سایر سپرده‌ها سودی حدود ۲۰ درصد دارند.

سود سپرده‌ های بانکی بانک پارسیان و ملت

بانک‌های پارسیان و ملت نیز همچنان سود ۲۰ درصدی به سپرده‌گذاران خود پرداخت می‌کنند.

سود سپرده‌ های بانکی بانک ملی

بانک ملی همچنان مصوبات بانک مرکزی را اجرایی می‌کند و به سپرده‌های بلندمدت خود سود ۱۸ درصد پرداخت می‌کند.

سود سپرده‌ های بانکی بانک آینده

با سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد تومان با مدت‌زمانی دو سال می‌توان از بانک آینده سود سپرده ۲۳ درصدی گرفت. این بانک به باقی سپرده سود ۲۱ درصدی پرداخت می‌کند.

آیا سود سپرده‌ های بانکی افزایش یافته است؟ 1دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *