تست PCR منفی یا تزریق واکسن، شرط سفر از آذرماه

از ابتدای آذرماه امسال، برای مسافرت رفتن شرط سفر اعمال می‌شود. رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل‌ونقل پدافند غیرعامل اعلام کرد از اول آذرماه با راه‌اندازی سامانه امید، افرادی که واکسن نزده باشند یا تست منفی PCR نداشته باشند، نمی‌توانند به مسافرت بروند. به گفته وی در آینده‌ای نزدیک تنها افراد واکسینه شده امکان سفر خواهند داشت.

جزییات شرط سفر

«رضا نفیسی» در گفتگو با ایسنا به جزئیات ممنوعیت هوشمند سفر که از دو هفته آینده اجرایی خواهد شد، اشاره کرده و گفت: «به‌زودی سامانه امید راه‌اندازی می‌شود و از این طریق همه مردم کنترل خواهند شد و تنها آن‌هایی که واکسن زده باشند یا تست PCR منفی همراهشان باشد، می‌توانند با وسایل حمل‌ونقل عمومی به مسافرت بروند، در غیر این صورت از اول آذرماه اجازه سفر نخواهند داشت.»

شرط سفر

به گفته وی پیش‌ازاین اگر وضعیت کرونایی شهری قرمز یا نارنجی بود، تردد در کل آن شهر ممنوع می‌شد و این ممنوعیت سفر برای همه افراد، مبتلا یا سالم اعمال می‌شد، اما از آذرماه ترددها و مسافرت‌ها برای افرادی که دو دز واکسن دریافت کرده باشند یا تست منفی PCR -با مهلت‌ها و تاریخ‌های ۹۶ ساعته و ۷۲ ساعته اعلام‌شده- در اختیار داشته باشند، می‌توانند سفرهای خارجی یا داخلی را انجام دهند؛ بنابراین ممنوعیت‌های کرونایی هوشمند برای هر یک از افراد بر این اساس اعمال خواهد شد.

سامانه امید و شرط سفر

بنابر اعلام نفیسی، ظرفیت ۸۰ درصدی پذیرش مسافر برای قطار و اتوبوس از ابتدای ماه آینده در نظر گرفته می‌شود. رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل‌ونقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی در ادامه به سامانه امید اشاره کرده و گفت: «در سامانه امید می‌توانیم افراد مبتلا به کرونا یا مشکوک را شناسایی کنیم و حتی اجازه سفر به آن‌ها را با وسایل نقلیه شخصی ندهیم چراکه در سیستم جدید کاملاً قابل‌مشاهده و رصد هستند و بر این اساس بهتر و کامل‌تر می‌توانیم جلوی شیوع ویروس کرونا را بگیریم.»

آیا پروتکل‌های شرط سفر سخت‌تر خواهند شد؟

نفیسی با تأکید بر اینکه به‌زودی پروتکل‌های بهداشتی برای سفر و دیگر فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی تغییر خواهد کرد و سخت‌گیرانه‌تر خواهد شد، اظهار داشت در آینده‌ای نه‌چندان دور که میزان واکسیناسیون به حد قابل قبولی برسد، تنها افراد واکسینه شده می‌توانند به مسافرت بروند و دیگر تست PCR هم کافی نخواهد بود. این مسئله سبب می‌شود که مردم به واکسینه شدن و تضمین سلامت جامعه و در امان ماندن از ویروس کرونا تشویق شوند.
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *